LAJMI I FUNDIT:

SBASHK-u nis mbledhjen e nënshkrimeve për ta kundërshtuar pezullimin e Ligjit për Paga

SBASHK-u nis mbledhjen e nënshkrimeve për ta kundërshtuar pezullimin e Ligjit për Paga

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK), ka nisur mbledhjen e mijëra nënshkrimeve përmes të cilave po tenton ta kundërshtojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e Ligjit për Paga.

Reklama

Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jasharaj ka thënë për Telegrafin se këto nënshkrime do t’i dorëzohen Avokatit të Popullit dhe Qeverisë aktuale e cila është në përfundim të mandatit.

“Jemi duke u mbledhur nënshkrime që vendimi që është bërë për pezullimin e Ligjit për Paga me kërkesën e avokatit të popullit të zvogëlohet apo të hiqet krejtësisht”, ka thënë Jasharaj.

Ai ka theksuar se presin që pas dorëzimit të mijëra nënshkrimeve, Avokati i Popullit t’i drejtohet Kushtetueses.

“Qindra e mira nënshkrime do të dorëzohen me kërkesën e vetme që Avokati i Popullit t’i drejtohet Gjykatës Kushtetues që ta zvogëlojë afatin e pezullimit të Ligjit për Paga ose ta heq krejtësisht”, u shpreh Jasharaj.

I pyetur se a do të ketë vonesa në fillimin e gjysmëvjetorit të dytë për nxënësit, pas këtij rasti, Jasharaj u shpreh se nuk do të ketë vonesa.

Më 12 dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim ta pezullojë Ligjin për Paga deri në muajin mars.

Kjo për shkak se Institucioni i Avokatit të Popullit i ishte drejtuar Kushtetueses duke kërkuar interpretim për Ligjin e Pagave meqë kishte pranuar 35 ankesa nga subjekte të ndryshme të sektorit publik ndaj këtij ligji. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

Lajme
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Lajme
Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Lajme
Kalo në kategori