LAJMI I FUNDIT:

Sam Altman do të kthehet si CEO i OpenAI, më pak se një javë pasi u largua nga bordi

Sam Altman do të kthehet si CEO i OpenAI, më pak se një javë pasi u largua nga bordi

Sam Altman do të kthehet si CEO i OpenAI, duke kapërcyer një kaos që përfshiu kompaninë gjatë disa ditëve të fundit.

Ish-presidenti Greg Brockman, i cili dha dorëheqjen në shenjë proteste për shkarkimin e Altman, do të kthehet gjithashtu, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


‘Prapskenat’ e ngjarjes dhe dy shpjegimet që iu dhanë punonjësve të OpenAI se pse u pushua nga puna Sam Altman
Lexo po ashtu ‘Prapskenat’ e ngjarjes dhe dy shpjegimet që iu dhanë punonjësve të OpenAI se pse u pushua nga puna Sam Altman

Kompania tha në një deklaratë të martën vonë se ka një “marrëveshje në parim” që Altman të kthehet së bashku me një bord të ri të përbërë nga Bret Taylor, Larry Summers dhe Adam D’Angelo.

Siç vlerësohet, D’Angelo është një pengesë nga bordi i mëparshëm që fillimisht shkarkoi Altman të premten; ai mbetet në këtë “tavolinë të vogël” për t’i dhënë bordit të mëparshëm njëfarë përfaqësimi.

Sa është pasuria e Sam Altman, ish-shefit që u largua nga OpenAI?
Lexo po ashtu Sa është pasuria e Sam Altman, ish-shefit që u largua nga OpenAI?

Një burim me njohuri të drejtpërdrejta të negociatave thotë se puna e vetme e këtij bordi fillestar është të verifikojë dhe të emërojë një bord të ri zyrtar deri në 9 persona që do të rivendosë qeverisjen e OpenAI.

Microsoft ka të ngjarë të ketë një vend në atë bord të zgjeruar, ashtu si edhe vetë Altman. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Pas dhjetë orë pune, Robotin se mbajnë këmbët - rrëzohet në Chicago

Pas dhjetë orë pune, Robotin se mbajnë këmbët - rrëzohet në Chicago

Teknologji
Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Teknologji
Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Teknologji
Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Teknologji
Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë "të frymëzuar nga truri i njeriut"

Teknologji
Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Teknologji
Kalo në kategori