LAJMI I FUNDIT:

Sam Altman i OpenAl tërheq fjalët “po ekzagjerohet me antisemitizmin”

Sam Altman i OpenAl tërheq fjalët “po ekzagjerohet me antisemitizmin”

Sam Altman, i cili qëndron pas kompanisë lidere të Inteligjencës Artificiale, OpenAl, tha se përpjekjet e tij për të minimizuar ekzistencën e antisemitizmit amerikan ishin “krejtësisht gabim”.

“Për një kohë të gjatë kam thënë se antisemitizmi, veçanërisht në të majtën amerikane, nuk ishte aq i keq sa pretendonin njerëzit. Unë thjesht do të doja të deklaroja se e kisha gabim krejtësisht”, shkruan ai në platformën X.

Altman, i cili u emërua CEO i vitit nga revista TIME, nuk shpjegoi se çfarë kishte ndikuar që të ndryshonte komplet qëndrimin lidhur me antisemitizmin.

Ky qëndrim vjen pasi vëmendja është përqendruar në ligjëratat anti-hebreje në kampuset e kolegjeve dhe në demonstratat që kundërshtojnë luftën e Izraelit kundër Hamasit.

“Ende nuk e kuptoj, vërtet, ose nuk di se çfarë të bëjë në lidhje me të, por është kaq e ndyrë”, tha ai.

Ndryshe, Altman kohë më parë ka deklaruar se vjen nga një familje hebrenje. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori