LAJMI I FUNDIT:

Salah ka nxitur reagime të botës islame pas fotografisë për Krishtlindje, vjen deklarata e organit këshillues islamik të Egjiptit

Salah ka nxitur reagime të botës islame pas fotografisë për Krishtlindje, vjen deklarata e organit këshillues islamik të Egjiptit
(Foto: Instagram/mosalah/NBC)

Futbollisti egjiptian, Mohamed Salah, shkaktoi një ortek kritikash në rrjetet sociale pasi ndau një fotografi me familjen e tij gjatë festës së Krishtlindjes, e cila, si në vitet e kaluara, shkaktoi pakënaqësinë e shumë tifozëve myslimanë deri në atë masë sa trupa më e madhe islame në Egjipti ka reaguar ndaj postimit të tij.

Reklama

Rrjetet sociale të Salah u vërshuan me kritika për imazhin, në të cilën shfaqet me gruan dhe dy vajzat e tyre, me rroba festive para pemës së Krishtlindjes.

Disa nga përdoruesit e akuzuan lojtarin egjiptian në rrjetet sociale me komente si “kjo foto do t’ju afrojë me anglezët, por do të humbni shumë tifozë myslimanë nga bota arabe”; “Mjaft me përkulje ndaj Perëndimit, ju jeni një model për të rinjtë myslimanë”, madje disa e quajtën atë “jobesimtar”.

View this post on Instagram

A post shared by Mohamed Salah (@mosalah)

Kishte pak komente që mbështesnin apo mbronin Salahun, i cili u kritikua më tej se nuk i festonte festat islame në të njëjtën mënyrë.

Në fund të fundit, Dar al-Ifta, organi më i madh këshillues islamik i Egjiptit, i cili ofron udhëzime dhe këshilla fetare për myslimanët përmes nxjerrjes së fetvave për çështjet e përditshme dhe bashkëkohore, ka shprehur qëndrimin e vet.

“Nuk ka asnjë kundërshtim ligjor për të uruar jomyslimanët për festat e tyre dhe kjo nuk është një devijim nga Islami siç thonë disa ekstremistë. Urimi i festave të partnerëve të vendit është pjesë e fqinjësisë së mirë, urimeve reciproke dhe bashkëjetesës, dhe këto janë parimet fisnike njerëzore që kërkohen në Sheriat dhe Sunet, të cilat janë praktikuar në biografinë e profetit, paqja qoftë mbi të”, thuhet në deklaratë.

Sido që të jetë, kritikat nuk ndikuan shumë te Salah, i cili shënoi një gol në fitoren prej 3-1 të Liverpoolit kundër Aston Villas në ndeshjen e të hënës. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Efi Dhedhes flet për sherrin me Zhaklin Lekatarin në prapaskenë gjatë një spektakli të Big Brother VIP Albania

Efi Dhedhes flet për sherrin me Zhaklin Lekatarin në prapaskenë gjatë një spektakli të Big Brother VIP Albania

Magazina
Titrimi shqip-shqip i serialit

Titrimi shqip-shqip i serialit "Rrushe" shkakton një valë me 'meme' interesante dhe video qesharake në rrjetet sociale

Magazina
Mbrëmje e paharrueshme për Uzunin, pas ngjitjes në La Liga - futbollisti shqiptar propozon për martesë partneren në mes të fushës

Mbrëmje e paharrueshme për Uzunin, pas ngjitjes në La Liga - futbollisti shqiptar propozon për martesë partneren në mes të fushës

Magazina
Luana Vjollca me poza të tjera atraktive nga Australia

Luana Vjollca me poza të tjera atraktive nga Australia

Magazina
Ronela Hajati shpallet fituese e edicionit të 20-të të

Ronela Hajati shpallet fituese e edicionit të 20-të të "Netët e Klipit Shqiptar"

Magazina
Anwar Hadid shihet i mërzitur rrugëve të New Yorkut pak ditë pas mesazheve thumbuese ndaj Dua Lipës dhe të dashurit të saj të ri

Anwar Hadid shihet i mërzitur rrugëve të New Yorkut pak ditë pas mesazheve thumbuese ndaj Dua Lipës dhe të dashurit të saj të ri

Magazina
Kalo në kategori