LAJMI I FUNDIT:

Sa larg mund të shkojë kjo skuadër e pa ftuar e Brazilit në Katar: Duket fantastike me disa yje të mëdhenj në formacion

Sa larg mund të shkojë kjo skuadër e pa ftuar e Brazilit në Katar: Duket fantastike me disa yje të mëdhenj në formacion

Siç e do tradita, më së shumti vëmendjen e tërheq lista e Brazilit për Kampionatin Botëror dhe 24 orë pasi Tite e zbuloi, stuhia në publik nuk është qetësuar.

Reklama

Ditën e djeshme trajneri Tite ka shpallur listën e brazilianëve për Kampionatin Botëror të Katarit.

Duke qenë se Brazili ka qenë gjithmonë kombëtarja me më së shumti yje të futbollit, edhe këtë herë lista me 26 emra ka qenë shumë e shkurtër për disa nga asat botërorë.

Shumë pyesnin veten pse Roberto Firmino, futbollisti i Liverpoolit që ka shënuar më shumë gola këtë sezon se të gjithë sulmuesit brazilianë nuk në listë, apo Philippe Coutinho, por edhe mbrojtësi i shkëlqyer i Arsenalit, Gabriel.

Është e qartë se Brazili mund të marrë dy skuadra në Kupën e Botës.

11 lojtarët më të mirë që nuk shkojnë në Kupën e Botës ende duken fantastike dhe duket se kjo skuadër mund të luajë një rol të rëndësishëm në Katar dhe të arrijë lartë.


11 brazilianët më të mirë që nuk u ftuan në Katar janë: Neto (Bournemouth); Emerson (Tottenham), Gabriel (Arsenal), Ibanez (Roma), Lodi (Nottingham); Joelinton (Newcastle), Luiz (Aston Villa), Coutinho (Aston Villa), Cunha (Atletico Madrid), Gabigol (Flamengo) dhe Firmino (Liverpool).


Mesa duket kjo skuadër braziliane nuk është aq e fortë sa ajo që Tite drejton në Botëror, por është e sigurt që ka vend për disa prej këtyre emrave në top 26, por përzgjedhësi nuk ka vendosur t’i ftojë.

Para së gjithash, kjo i referohet Firminos, i cili po luan në formën më të mirë në vitet e fundit./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Ndërkombëtare
Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Premier League
Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

Uzuni me golin e tij ngjit Granadën në La Liga dhe mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë i kampionatit

La Liga
Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ndërkombëtare
Kalo në kategori