LAJMI I FUNDIT:

Rusia përjashtohet nga patinazhi dhe skijimi

Rusia përjashtohet nga patinazhi dhe skijimi

Gjithnjë e më shumë sporte po ndjekin apelin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe ndalimin e sportistëve rusë që të garojnë pas pushtimit të Ukrainës nga vendi i tyre.

Rusisë iu ndalua të konkurronte në garat ndërkombëtare të patinazhit në akull dhe skijimit të martën, një ditë pasi u përjashtua nga garat e futbollit dhe hokejit – sporti ekipor i preferuar i Vladimir Putinit.

Vendimet vijnë pas kërkesës së IOC drejtuar federatave ndërkombëtare të sportit për të mbajtur atletët rusë jashtë ngjarjeve që ata organizojnë.

Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit, organi që drejton sportin në mbarë botën, tha se asnjë atletë nga Rusia ose Bjellorusia “nuk do të ftohet ose lejohet të marrë pjesë” në ngjarje deri në një njoftim të dytë.

Bjellorusia ka qenë një aleat kyç i Rusisë në sulmin e saj ndaj Ukrainës.

Kampionati botëror i patinazhit artistik është planifikuar për në fund të këtij muaji në Montpellier të Francës.

Vendimi i ISU do të thotë se kampionia olimpike Anna Shcherbakova dhe shoqja e skuadrës 15-vjeçare Kamila Valieva do të përjashtohen nga gara. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Bundesliga
Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Bundesliga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Ndërkombëtare
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Kalo në kategori