LAJMI I FUNDIT:

Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e Polonisë vlerëson se Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj.

Kështu së paku shkruajnë mediat e huaja, duke cituar kreun e Byrosë së Sigurisë Kombëtare të këtij vendi, në një intervistë me median polake Nasz Dziennik më 2 dhjetor.

Parashikimi i agjencisë së sigurisë kombëtare vjen si përgjigje ndaj një raporti të publikuar nga grupi gjerman i ekspertëve DGAP, duke paralajmëruar vendet perëndimore se Rusia mund të nisë një sulm të drejtpërdrejtë kundër NATO-s në “pak si gjashtë deri në 10 vjet” – një vlerësim me të cilin nuk pajtohet Siguria Kombëtare e Polonisë.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës, Rusia ka kërcënuar rregullisht Poloninë dhe shtetet baltike me forcë ushtarake, ndërkohë që ka shfrytëzuar armë bërthamore në disa raste.

“Nëse duam të shmangim luftën, vendet e NATO-s në krahun lindor duhet të miratojnë një periudhë më të shkurtër kohore trevjeçare për t’u përgatitur për konfrontim”, citohet të ketë thënë Jacek Siewiera i cili drejton Byronë e Sigurisë Kombëtare.

Siewiera theksoi se Rusia mund të synojë një anëtar të aleancës së NATO-s në Evropën Lindore, duke përfshirë vende të tilla si Polonia, Estonia, Rumania dhe Lituania.

Dhe për të rritur aftësitë mbrojtëse të rajonit, ai shprehu mbështetjen e tij për rritjen e përmasave të ushtrisë polake.

Në fillim të këtij viti, aleanca e NATO-s u zgjerua me shtimin e Finlandës në aleancën e kombeve.

Suedia fqinje është gjithashtu në prag të anëtarësimit në NATO dhe pritet ta bëjë këtë në muajt e ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori