Jemi afër finales së Kupës së Botës, ku sërish aty është Franca.

Ata që do të tentojë të mbrojë trofeun që e fitoi para katër vitesh në Rusi.

Por si arritën ‘Gjelat’ deri në finalen e Katar 2022.

Fillim solid

(Faza e grupeve: Vendi i parë) – Përmbledhja e ndeshjeve: Australi, Danimarkë dhe Tunizi)

Tre kampionë e mëparshëm dështonin në fazën e grupeve pas katër vitesh, por Franca jo.

Ata fituan dy ndeshjet e para ndaj Australisë dhe Danimarkës. Franca pësuan humbje në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por që nuk krijuan panik pasi që e dinin forcën e tyre.

Reklama

Magjia e Mbappes

(Eliminimi direkt: Fitore 3-1 ndaj Polonisë – përmbledhja e ndeshjes)

Është bota e sulmuesit të PSG dhe duhet ta pranojmë, pasi ndaj Polonisë, ai tregoi kualitetin e tij.

Reklama

Shënoi dy herë dhe asistoi në golin e parë që u shënua nga Olivier Giroud.

Gjiganti Giroud

(Çerekfinalja: Fitore 2-1 ndaj Anglisë – përmbledhje e ndeshjes)

Historik. Kjo është mënyra për ta përshkruar sulmuesin e Milanit në Kampionatin Botëror.

Edhe pse dështoi të shënonte në Rusi, por shënoi katër herë në Katar, duke e tejkaluar edhe Thierry Henryn si top shënues në historinë e Francës. Në çerekfinale, goli i tij e dërgoi Anglinë në shtëpi.

Reklama

Heroi Hernandez

(Gjysmëfinalja: Fitore 2-0 ndaj Marokut – përmbledhja e ndeshjes)

Goli më i shpejtë në gjysmëfinale që nga viti 1958, i shënuar nga mbrojtësi i majtë vendosi Francën në epërsi.

Pas tij shënoi edhe Randal Kolo Muani në fund, për t’i dhënë gjelave finalen.

Finalja

(Argjentinë – Francë, e diel – ora 16:00)

Reklama

Ka mbetur vetëm edhe ndeshja finale, ku përballë tyre do të jetë Argjentina e Lionel Messit, që po kërkon t’i rrëzojë nga froni.

Cila fiton shpallet kampion për herë të tretë në histori, duke iu afruar Italisë dhe Gjermanisë që janë nga katër herë, ndërsa Brazili është i pari si i vetëm me pesë trofe./Telegrafi/

Reklama