LAJMI I FUNDIT:

Rrëfimi i Michael Owen për sëmundjen e djalit të tij që ia pamundëson të bëhet futbollist

Rrëfimi i Michael Owen për sëmundjen e djalit të tij që ia pamundëson të bëhet futbollist
Michael Owen (Foto: Fred Lee/Getty Images for Premier League/Guliver)

Michael Owen ka bërë të ditur se djali i tij 13 vjeçar është ‘klinikisht i verbër’ dhe nuk mund të bëhet futbollist.

Reklama

Ish-sulmuesi anglez ka konfirmuar se James është diagnostikuar me sëmundjen Stargardt – që paraqet degjenerimin e retinës.

Të gjitha lajmet nga Michael Owen
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Michael Owen

View this post on Instagram

Dad and Lad

A post shared by Michael Owen (@themichaelowen) on Apr 11, 2017 at 9:55am PDT


Sëmundja Stargardt njihet edhe si distrofia makulare Stargardt, degjenerimi juvenil makular ose ‘fundus flavimaculatus’. Sëmundja shkakton dëmtimin progresiv ose degjenerimin e makulës – që është një zonë e vogël në qendër të retinës, e cila është përgjegjëse për shikimin e mprehtë dhe të drejtë.

Kjo sëmundje zakonisht shkakton humbjen e shikimit gjatë fëmijërisë ose adoleshencës, ndërsa edhe pse akoma nuk ka shërim, rrallë herë ndodh që të prekurit nga kjo sëmundje ta humbin gjithë shikimin.


39-vjeçari Owen ka refuzuar të flasë deri më tani lidhur me gjendjen e djalit të tij, ndërsa në një intervistë për The Times ka treguar për sëmundjen që ka ai.

“Ai nuk do të bëhet asnjëherë futbollist. Djali im ka një sëmundje të syrit. Asnjëherë nuk e kam thënë këtë. Nuk dua të bëhem kryetemë e mediave”.

“Klinikisht, ai është i verbër. E ka sëmundjen Stargardt, një degjenerim i retinës. Kam shkuar e kam shikuar (duke luajtur) dhe e kam ngacmuar për pozicionimin e tij”.

View this post on Instagram

Happy Birthday son. #teenager

A post shared by Michael Owen (@themichaelowen) on Feb 5, 2019 at 11:23pm PST

“Ai nuk mund ta shohë topin derisa të jetë 4.5 metra pranë tij. Njësoj si çdo baba që dëshiron që djali i tij të luaj, është thuajse një çlirim për mua”.

“Të gjithë më pyesin: ‘A do të bëhet futbollist?’, ndërsa kur qëndroj në skaj të fushës i dëgjoj duke thënë: ‘Nuk është i mirë si babai i tij'”, ka treguar Owen. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Ndërkombëtare
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Ligat tjera
“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

“Shkova në Kinë si 27 vjeçar vetëm për para” – Witsel thotë se ata që shkojnë në Arabi Saudite duhet ta pranojnë për çfarë shkojnë

Ligat tjera
Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori