Wayne Rooney ka mbështetur Erling Haaland që të zhvillohet në një ‘super yll’ në Angli pasi ai pret që norvegjezi të jetë një faktor kryesor në vendosjen e destinacionit të trofeut të ligës këtë vit.

Ish-trajneri i Derby County, i cili i është bashkuar DC United si trajneri i tyre i ri, tha se ishte i befasuar nga performanca e Haaland në Community Shield javën e kaluar, pavarësisht se lojtari humbi një sërë shanse të arta për gol.

Duke shkruar në The Sunday Times, Rooney vuri në dukje vrapimin agresiv të Haaland kundër Liverpoolit dhe tha se shenjat ishin aty që norvegjezi të niste dhe të kishte një fjalë vendimtare në garën për titull.

Reklama
Erling Haaland hap llogarinë e golave në Ligën Premier qysh në ndeshjen debutuese Erling Haaland hap llogarinë e golave në Ligën Premier qysh në ndeshjen debutuese

Ai shkroi: “Pashë (në Community Shield) nënshkrimin e madh të Cityt të konfirmojë pse ai do të shënojë shumë gola në Angli dhe, sipas mendimit tim, do të dëshmojë ndryshimin në garën për titull”.

Reklama

“Ai është një arsye kryesore pse unë shoh që Cityn të ruaj titullin”, shtoi ai. “Liverpool është një ekip i jashtëzakonshëm dhe mund të mposhtë këdo në ditët e tij, por unë mendoj se, në të gjithë fushë, City ka lojtarë më të mirë dhe se ata janë një skuadër më e mirë”.

Rooney vazhdoi të shkruante se ai pret që Haaland të përmbushë presionin e madh nën të cilin ai arrin, duke thënë se pavarësisht nga një numër nënshkrimesh të profilit të lartë në Ligën Premier që nuk janë dëshmuar në të kaluarën, ai ‘pret’ që norvegjezi të jetë një sukses.

Reklama
City apo Liverpool, kush e ka më të mirin: Krahasohen statistikat mes Haalandit dhe Nunez City apo Liverpool, kush e ka më të mirin: Krahasohen statistikat mes Haalandit dhe Nunez

“Kemi parë shumë lojtarë që vijnë në Ligën Premier me pritshmëri të mëdha dhe nuk funksionon, por thjesht kam një ndjenjë se në rastin e Haaland do të ndodhë”, shtoi më tej ai.

Reklama

Ish-sulmuesi i Everton dhe Manchester United vuri në dukje gjithashtu tronditjen në skuadrën e Cityt këtë verë, me Guardiola që kishte lejuar Raheem Sterling dhe Gabriel Jesus të largoheshin nga klubi. /Telegrafi/