Pavarësisht se ishte në skuadrën humbëse dhe duke parë sesi Lionel Messi dhe Argjentina ngritën trofeun, ka pasur shumë lëvdata për francezin Kylian Mbappe ditët e fundit.

Megjithatë, Wayne Rooney beson se ylli i Paris Saint-Germain duhet të kërkojë një klub të ri në mënyrë që të realizojë plotësisht potencialin e tij. Ish-sulmuesi anglez mendon se Mbappe nuk do të konsiderohet i madh nëse nuk luan në një ligë më të mirë.

PSG nuk është e duhura për Mbappen

Trajneri i DC United mendon se klubi parisian “nuk është i përshtatshëm” për Mbappen dhe ylli i ri duhet të largohet përpara se të krahasohet me Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin.

Reklama

“Mendoj se ai duhet të largohet nga ai klub dhe të shkojë në Ligën Premier. PSG është një klub i madh, por unë mendoj se ai ka bërë gjithçka që mundet në Ligue 1”, ka thënë Rooney për Sports 18.

Reklama

“Ndoshta Manchester United ose Real Madrid. Nëse ai duhet të arrijë nivelin e Messit dhe Ronaldos, mendoj se ai duhet të bashkohet me Manchester United ose Real Madrid”, përfundoi anglezi.

Manchester United apo Real Madrid

Përpjekja për të larguar Mbappen nga Parisi nuk është një detyrë e lehtë dhe këtë e di mirë Real Madridi. Francezi aktualisht ka një kontratë fitimprurëse e cila zgjat deri në vitin 2025 dhe do të duhej një mega ofertë për të sjellë PSG-në në tryezën e bisedimeve.

Reklama

Një rinovim befasues i kontratës e bindi Mbappe të refuzonte Los Blancos në favor të zgjatjes së qëndrimit të tij në Francë. Ishte e rëndësishme për Katarin që Mbappe shkoi në Kupën e Botës e vitit 2022 si lojtar i PSG-së, megjithatë, tani turneu ka përfunduar, ata mund të jenë më të gatshëm të dëgjojnë ofertat.

Reklama

Manchester United mund të jetë diçka si një goditje nga distanca, megjithatë, por skuadra angleze do ta ketë të vështirë, pasi nuk është në një situatë kur lojtarët e shohin si zgjidhje të parë. /Telegrafi/