LAJMI I FUNDIT:

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Ronaldo, Messi, Romario – kush janë golashënuesit më të mirë në historinë e futbollit?

Me ndihmën e të dhënave nga IFFHS, Goal.com ka nxjerr një listë të golashënuesve më të mirë në të gjitha garat zyrtare në historinë e futbollit.

Reklama

Lista ka disa futbollistë që janë ende aktiv dhe mund ta rrisin numrin.

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Robert Lewandowski dhe Zlatan Ibrahimovic janë në listën prej 15 lojtarëve.

Nuk mungojnë as emrat e mëdhenj të futbollit si Pele, Eusebio, Gerd Muller dhe Romario.

Më poshtë lista e plotë dhe numri i golave që secili futbollistë ka shënuar.

15 Zlatan Ibrahimovic | 570 gola

14 Tulio Maravilha | 575 gola

13 Uwe Seeler | 575 gola

12 Ferenc Deak | 576 gola

11 Joe Brambick | 616 gola

10 Eusebio | 619 gola

9 Gerd Muller | 634 gola

8 Robert Lewandowski | 637 gola

7 Jimmy Jones | 647 gola

6 Ferenc Puskas | 729 gola

5 Pele | 762 gola

4 Romario | 775 gola

3 Josef Bican | 805 gola

2 Lionel Messi | 806 gola

1 Cristiano Ronaldo | 837 gola

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Nga buja mediatike, mënyra si ndodhi dhe mesazhet e shqiptarëve: Armand Duka rrëfehet si zv.president i UEFA-s

Nga buja mediatike, mënyra si ndodhi dhe mesazhet e shqiptarëve: Armand Duka rrëfehet si zv.president i UEFA-s

Kombëtarja e Shqipërisë

"Sulmuesi që i ka munguar Chelseat, nuk duket si një lojtar që ka munguar për 11 muaj" - gazeta britanike me fjalë të mëdha për Armando Brojën

Premier League
“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

Përfaqësuesja e Kosovës
Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Serie A

"Nuk kemi nevojë për sulmues, kemi Armando Brojën" - Pochettino beson shumë te ylli shqiptar

Premier League
Kalo në kategori