Sir Alex Ferguson fitoi shumë trofe gjatë karrierës së tij të gjatë dhe të suksesshme si trajner i Manchester United.

Ferguson i ktheu “Djajtë e Kuq” në një makinë që fitonte trofe, falë puns së tij të madhe në këtë klub.

Por skocezi edhe përkundër që fitoi 38 trofe mbetet një qenie njerëzore, që mund të bëjë gabime.

Disa nga nënshkrimet e tij u vërtetuan se ishin goditje gjeniale; si , Eric Cantona dhe Cristiano Ronaldo. Por ka edhe nga ato që dolën totalisht dështim.

Eric Djemba-Djemba dhe Kleberson janë vetëm dy nga emrat që bien në mendje.

Nësnhkrimi me lojtar që mund të dështojë kapërdihet, por kur nuk nënshkruan me një lojtar që pastaj bëhet super yll atëherë nuk të zë gjumi natën.

Kjo i ka ndodhur si shpesh Fergusonit, pasi edhe vetë disa herë e ka pranuar që ka qenë në bisedime me disa lojtarë, që pastaj nuk i ka ofruar.

Më poshtë e gjeni një formacion me lojtarët që Ferguson ka mundur t’i ofrojë gjatë mbretërimit të tij për 26 vite te Manchester United.

Portier – Petr Cech

Mbrojtës i djathtë – Philipp Lahm

Mbrojtës i  qendrës – Vincent Kompany

Mbrojtës i  qendrës – Paolo Maldini

Mbrojtës i majtë – Bixente Lizarazu

Mesfushor qendror – Paul Gascoigne

Mesfushor qendror – Zinedine Zidane

Anësor i djathtë – Arjen Robben

Anësor i majtë – Ronaldinho

Mesfushor sulmues – David Silva

Sulmues – Alan Shearer

Formacioni

/Telegrafi/