Një nga lojtarët më të mirë të tenisit të të gjitha kohërave, Roger Federer, shpjegoi pse hoqi dorë shpesh nga turneu i mirënjohur në dhe, Roland Garros.

Ai iu rikthye vitit 2016 dhe zbuloi arsyet e vërteta se pse nuk ka marrë pjesë atëbotë në këtë turne francez.

“Unë kam stërvitur në fushën qendrore për disa kohë dhe pastaj e pyeta veten se çfarë po bëj këtu? Shpina ime mu bllokua, gjuri im nuk ishte në gjendjen më të mirë, nuk mund ta arrija makinën time të tretë për herë të tretë”, tha Federer.

Ai vuri në dukje se në vitin 2017, në prag të Roland Garros, stërviti vetëm dy ditë sepse besonte se do të ishte në gjendje të shfaqej në turne.

“Bora ra, kështu që unë është dashur të stërvitem në sallë … Sinqerisht, kam pyetur veten nëse kam nevojë për këtë? Nuk është problem për të stërvitur çdo ditë, por në kushte të tilla … Kam luajtur mirë atë vit, kam fituar Indian Wales dhe Miami, mendova se mund të pushoja … Vitin e kaluar, desha të merrja një pushim, ndër të tjera, për shkak të ditëlindjes së gruas sime. Dua të kaloj më shumë kohë me miqtë, familjen”, tha Federer. /Telegrafi/