LAJMI I FUNDIT:

Robinhood shkurton gati një të katërtën e stafit ‘shkaku’ i kriptovalutave

Robinhood shkurton gati një të katërtën e stafit ‘shkaku’ i kriptovalutave

Platforma tregtare amerikane, Robinhood po shkurton gati një të katërtën e stafit të saj për shkak të inflacionit të lartë dhe rënies së tregut të kriptomonedhave.

Reklama

Kompania tha se klima ekonomike kishte reduktuar aktivitetin tregtar, i cili kishte lulëzuar në kulmin e pandemisë, raporton bbc.

Lëvizja vjen pasi firma raportoi të ardhura tremujore prej 318 milionë dollarësh, 44 për qind më pak nga 565 milionë dollarë një vit më parë.

Në prill, firma shkurtoi 9 për qind të fuqisë së saj punëtore, për të cilën shefi i saj, Vlad Tenev tha se “nuk shkoi aq larg sa duhet”.

Shkurtimet e fundit do të prekin 780 anëtarë të stafit dhe do të vijnë si shtesë e shkurtimeve të shpallura në fillim të këtij viti.

Tregtimi pa komision i Robinhood u tregua jashtëzakonisht i popullarizuar me tregtarët amatorë gjatë bllokimeve të COVID-19, të cilat panë që numri i mbajtësve të llogarive të dyfishohej.

Por baza e saj e klientëve është tronditur nga rritja e kostos së jetesës dhe normat më të larta të interesit, të cilat kanë goditur tregjet globale dhe kanë bërë që kriptovalutat të bien.

Përdoruesit aktivë mujorë gjithashtu u duk se ranë me afërsisht një të tretën, në 14 milionë për muajin qershor të vitit 2022 krahasuar me 21.3 milionë në tremujorin e dytë të vitit 2021.

Misioni i ndërmjetësimit në internet është të “demokratizojë financat për të gjithë”, por ai doli në kryetitujt në janar 2021 për kufizimin e blerjes së aksioneve në firmën amerikane të lojërave GameStop, gjë që shkaktoi zemërim tek amerikanët që blenë aksionet e kompanisë me qëllim të rritjes së çmimi. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

Petrol Company
Qysh bëhet kerri i vjetër, kerr i ri 2023? - Rikthehet oferta e shumë kërkuar nga Auto Mita

Qysh bëhet kerri i vjetër, kerr i ri 2023? - Rikthehet oferta e shumë kërkuar nga Auto Mita

Auto Mita
Kalo në kategori