Në sport gjithmonë ekziston rivalitet mes skuadrave, por në periudha të ndryshme, ka rivalitet edhe mes individëve.

Reklama

Futbolli nuk do të ishte kaq kulmor nëse nuk do të ekzistonte rivaliteti mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos.

Ronaldo këtë vit e ka barazuar rekordin me Leo Messin. Të dy kanë nga pesë ‘Topa të Artë’.

Rivaliteti i tyre pritet të vazhdojë edhe për vite, por shikoni disa nga rivalët më të mëdhenj mes vete ndër vite në të gjitha sportet.

Jack Nicklaus ka fituar 18 trofe në golf. Rivali i tij më i madh ka qenë Arnold Palmerm që fitoi shtatë.

Reklama

Joe Frazier është një tjetër atletë i jashtëzakonshëm që iu desh të qëndrojë nën hijen e një tjetri, siç ishte Muhammad Ali.

Reklama

Ali për shumkë ushte më i mirë në histori të boksit.

Të dy janë kampion olimpik dhe e kanë fituar titullin në kategoritë e rënda.

Michael Phelps është atleti më i dekoruar me 28 medalje të fituara. Shoku i tij Ryan Lochte ka fituar 12, por mbetet rivali i tij më i madh.

Chris Evert dhe Martina Navratilova, ishin tenistet më të njohura të viteve 70 dhe 90. Të dyja fituan shumë, po Navratilova ishte një nivel më lartë.

Reklama

Tenisi nuk do të kishte kuptim pa rivalitetin mes Roger Federer dhe Rafael Nadal, dy tenistët më të mirë në histori.

Të dy së bashku i kanë fituar 35 Grand Slam, me zviceranin që i ka 19, tre më shumë.

Rival që nga universiteti, ndërsa u pensionuan si dy legjenda duke dhuruar magji në vitet e 80-ta.

Reklama

Magic Johnson fitoi katër tituj, ndërsa Larry Bird e mbylli me tre.

Eddy Merckx për shumkë është ciklitit më i mirë në histori. Ai kishte vetëm një rival në kohën e tij, ishte spanjolli Luis Ocana.

Dueli mes Ayrton Senna dhe Alain Prost është në histori të Formula 1.

Reklama

Francezi ka fituar katër herë kampionatin, ndërsa braziliani e ka fituar tri herë, por karrierës së tij i dha fund  aksidenti tragjik që ia morri jetën. /Telegrafi/