Futbollisti i Evertonit, Richarlison beson se ka tre qendërmbrojtës në botë më të mirë sesa rivali i tij nga Liverpooli, Virgil van Dijk.

Mbrojtësi holandez vlerësohet gjerësisht si mbrojtësi më i mirë i qendrës dhe fitoi çmimin “Lojtari më i mirë” i vitit 2019 nga UEFA, si dhe përfundoi i dyti pasi Lionel Messit në garën për Topin e Artë.

Van Dijk, që nga ardhja e tij prej 80 milionë eurosh nga Southamptoni në janarin e vitit 2018, ka qenë një zbulim në Anfield, duke luajtur një rol kryesor në triumfin e tyre të gjashtë të Ligës së Kampionëve dhe këtë sezon në rrugën prej titullin në Ligën Premier.

Stam: Van Dijk i shkëlqyeshëm, por Messi e meritoi Topin e Artë Stam: Van Dijk i shkëlqyeshëm, por Messi e meritoi Topin e Artë

Por, përpara derbit të kësaj të diele në Goodison Park ndaj Evertonit, Richarlison u përkujdes ta ngacmojë holandezin Van Dijk.

Sipas sulmuesi brazilian, qendërmbrojtësit Marquinhos, Thiago Silva dhe Sergio Ramos janë të gjithë më të mirë se holandezi.

“Njerëzit flasin shumë për të, po ai është një mbrojtës i shkëlqyeshëm, por unë tashmë kam dribluar atë”, ka thënë fillimisht Richarlison në një intervistë për The Mirror.

Morata tregon tre mbrojtësit më të ashpër me të cilët është përballur Morata tregon tre mbrojtësit më të ashpër me të cilët është përballur

“Ai u zgjodh si një nga tre më të mirët në botë pasi kishte një sezon të shkëlqyeshëm. Por po, për mua ka mbrojtës më të mirë se ai”.

“Thiago Silva, Marquinhos dhe Sergio Ramos janë më të mirë”, përfundoi ylli i Evertonit. /Telegrafi/