LAJMI I FUNDIT:

Reshjet në vend, ministri Krasniqi me kryetarët e komunave të prekura nga vërshimet dalin në terren

Reshjet në vend, ministri Krasniqi me kryetarët e komunave të prekura nga vërshimet dalin në terren

Reshjet  e dendura të shiut të cilat kanë filluar që nga e premtja kanë bërë që disa zona në Kosovë të vërshohen duke shkaktuar kështu dëme materiale në bujqësi, bllokim të rrugëve si dhe evakuime të disa familjeve nga shtëpitë  e tyre.

Reklama

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi bashk me kryetarin e Komunës së Rahovecit kanë dal në terren për të parë nga afër ku kanë ndodhur vërshimet dhe cilat janë pasojat.

Krasniqi përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se me kryetarin Smajl Latifi kanë përcjell nga afër gjendjen në fshatin në fshatin Bellacërkë, Ratkoc dhe Radoste nga vërshimet e fundit.

“Reshjet e shumta të shiut shkaktuan dëme si pasojë e vërshimeve në disa Komuna të Kosovës, andaj në koordinim me Kryeministrin z. Kurti dhe ministritë respektive, fillova të vizitoj Komunat për të parë gjendjen dhe për të ju ofruar ndihmën e nevojshme. Me Kryetarin e Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi në fshatin Bellacërkë, Ratkoc dhe Radoste përcollëm nga afër gjendjen nga vërshimet në këto lokalitete”, ka thënë Krasniqi.

Ai po ashtu tha se nga Rahoveci, do të vazhdojnë për në Gjakovë, ku me Kryetarin e asaj komune, Ardian Gjini do të vizitojnë zonat e prekura nga vërshimet dhe dëmet e shkaktuara. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Lajme
Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Lajme
Kalo në kategori