Në Ligën Premier kanë luajtur disa prej sulmueseve më të mirë të të gjitha kohërave në futboll.

Legjenda e Newcastle United, Alan Shearer ka dominuar në ligën angleze që ndryshoi format që nga vitti 1992.

Ish-kapiteni i Anglisë ka shënuar 260 gola me skuadra si, Southampton, Blackburn Rovers dhe Newcastle, një rekord që ende nuk është thyer.

Shearer in action

GivemeSport ka përpiluar një listë me 25 sulmuesit më të mirë në histori të Ligës Premier, që mund t’i shikoni më poshtë:

Kevin Davies (0.20)

Ndeshjet: 444

Gola: 88

Emile Heskey (0.21)

Ndeshjet: 516

Gola: 110

Gabriel Agbonlahor (0.23)

Ndeshjet: 322

Gola: 74

Peter Crouch (0.23)

Ndeshjet: 468

Gola: 108

Kevin Campbell (0.26)

Ndeshjet: 325

Gola: 83

Kevin Campbell

James Beattie (0.27)

Ndeshjet: 331

Gola: 91

Chris Sutton (0.33)

Ndeshjet: 255

Gola:83

Jermain Defoe (0.33)

Ndeshjet: 496

Gola: 162

Chris Armstrong (0.33)

Ndeshjet: 216

Gola: 71

Daniel Sturridge (0.35)

Ndeshjet: 218

Gola: 76

Sturridge with Liverpool

Teddy Sheringham (0.35)

Ndeshjet: 418

Gola: 146

Kevin Phillips (0.35)

Ndeshjet: 263

Gola: 92

Tony Cottee (0.35)

Ndeshjet: 220

Gola: 78

Dion Dublin (0.36)

Ndeshjet: 312

Gola: 111

Matthew Le Tissier (0.37)

Ndeshjet: 270

Gola: 100

Le Tissier with Southampton

Darren Bent (0.38)

Ndeshjet: 276

Gola: 106

Wayne Rooney (0.42)

Ndeshjet: 491

Gola: 208

Les Ferdinand (0.42)

Ndeshjet: 351

Gola: 149

Robbie Fowler (0.43)

Ndeshjet: 379

Gola: 163

Andy Cole (0.45)

Ndeshjet: 414

Gola: 187

Cole in action with Man Utd

Michael Owen (0.46)

Ndeshjet: 326

Gola: 150

Jamie Vardy (0.50)

Ndeshjet: 208

Gola: 103

Ian Wright (0.53)

Ndeshjet: 213

Gola: 113

Alan Shearer (0.59)

Ndeshjet: 441

Gola: 260

Harry Kane (0.67)

Ndeshjet: 208

Gola: 140. /Telegrafi/

Kane in action