LAJMI I FUNDIT:

Rekordmeni Vahid Halilhodzic, trajneri boshnjak bën histori duke u bërë i pari që kualifikohet në Kupën e Botës me katër shtete të ndryshme

Rekordmeni Vahid Halilhodzic, trajneri boshnjak bën histori duke u bërë i pari që kualifikohet në Kupën e Botës me katër shtete të ndryshme

Vahid Halilhodzic ka bërë histori duke u bërë trajneri i parë që kualifikohet në Kupën e Botës FIFA me katër skuadra të ndryshme, pasi u kualifikua më Marokun në garën e sivjetme.

Maroku mundi të martën DR Kongon 4-1 në “Stade Mohamed V” në Casablanca, në kuadër të raundit të tretë të kualifikimeve të Konfederatës së Futbollit Afrikan (CAF) për Kupën e Botës 2022 Katar.


Maroku u bë ekipi i pestë i kualifikuar afrikanë së bashku me Kamerunin, Tunizinë, Ganën, dhe Senegalin.

Trajneri boshnjak Halilhodzic u kualifikua më parë për Kupën e Botës me Bregun e Fildishtë në vitin 2010, pastaj me Algjerinë në vitin 2014, Japoninë në 2018 dhe Marokun në 2022.

Anadolu Agency shkruan se kjo është hera e parë që një trajnerë e bën këtë me katër shtete të ndryshme.

Madje boshnjaku suksesin e madh e arriti pasi e përjashtoi edhe yllin e skuadrës, Hakim Ziyech.

Halilhodzic ka drejtuar më parë klube si PSG dhe Trabzonspor.

Shpërblimet për kualifikimin

Vahid Halilhodzic dhe lojtarët u shpërblyen shumë për kalimin e Marokut në Kupën e Botës. Federata e Futbollit të Marokut ka vendosur të shpërblejë stafin profesionist dhe lojtarët.

Halilhodzic dhe stafi i tij së bashku me lojtarët do të marrin 13 milionë euro.

Kjo shumë e fituar është më e madhe se sa që Maroku merr nga FIFA për Kupën e Botës. Ju kujtojmë se çdo kombëtare që kalon në Katar do të marrë fillimisht nga 10.5 milionë dollarë (9.4 milionë euro).

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Liga e Kampionëve
Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Premier League
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Ndërkombëtare
Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

La Liga
Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Messi shënoi një supergol nga distanca, i ngjashëm me një nga golat e tij më të mëdha ndonjëherë

Ligat tjera
Kalo në kategori