Real Madridi thuhej se ka mbetur prapa në garën për talentin e madh brazilian Endrick Felipe, por tani duket sikur janë në ‘pole-position’ dhe favorit për nënshkrimin e tij nga Palmeiras.

16-vjeçari brazilian nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale vetëm në verë me Palmeiras, por ka qenë objekt i diskutimeve të mëdha për talentin e tij të jashtëzakonshëm.

Më parë u raportua se Paris Saint-Germain dhe Barcelona po flisnin me Endrick në mënyrë që të përpiqeshin ta bindnin që t’i bashkohej tyre, me agjentët e brazilianit që u panë në Barcelonë, duke folur me Blaugranët.

Megjithatë, sipas gazetës Marca, Real Madridi ka udhëtuar në Brazil për të hapur bisedimet me Endrick. Shefi i rekrutimit Juni Calafat më pas do të shpjegojë planet e tyre për të dhe do të përpiqet ta bindë se ata janë basti më i mirë për sukses.

Reklama
Reklama

Çdo lëvizje nuk do të ndodhë deri në vitin 2024, kur Endrick të mbushë 18 vjeç, por një marrëveshje pritet të përfundojë shumë përpara, në shumën prej 35-40 milionë euro.

Los Blancos mund të mendojnë se kanë një avantazh në negociata për shkak të rasteve të mëparshme të Vinicius Junior dhe Rodrygo Goes, të cilët janë kthyer në suksese të mëdha në Santiago Bernabeu.

Megjithëse Reinier Jesus nuk është zhvilluar në të njëjtën mënyrë, Calafat mund t’i tregojë Vinicius dhe Rodrygo si shembuj se si ata do ta menaxhonin karrierën e tij. /Telegrafi/