Firma e njohur e veshmbathjeve Adidas dhe Real Madridi kanë arritur një marrëveshje për të nënshkruar një kontratë prej 1.6 miliard eurosh.

Kjo marrëveshje do të shohë korporatën gjermane të prodhojë fanellat e Los Blancos për 12 vitet e ardhshme.

Firma do të vihet në letër në fund të sezonit në një marrëveshje që do të shohë Mbretërit të fitojnë më shumë se 130 milionë euro në sezon.

Biznesi familjar u kthye në një rivalitet të egër që vazhdoi edhe pas vdekjes së tyre: Historia e dy vëllezërve gjermanë, të cilët krijuan dy gjigantët Adidas dhe Puma (Foto) Biznesi familjar u kthye në një rivalitet të egër që vazhdoi edhe pas vdekjes së tyre: Historia e dy vëllezërve gjermanë, të cilët krijuan dy gjigantët Adidas dhe Puma (Foto)

Kontrata aktuale ishte afër të përfundojë vitin e ardhshëm, por me rinovimin e saj, Real Madrid do të jetë skuadra më e paguar e sponsorizuar nga Adidas.

Real Madridi ka shumë vite që sponsorizohet nga Adidasi (Foto: Epsilon/Getty Images/Guliver)

Sipas marrëveshjes, Madrid do të përfitojë nga 20 për qind të shitjeve të lidhura me produktet e tyre, si dhe nëntë milionë euro material për të gjitha ekipet e klubit.

Adidas do të ketë hapësirën e vet në Santiago Bernabeun e ri kur do të rinovohet, me dyqanin që pritet të jetë më i madhi i markës kudo në botë.

Man City nënshkruan kontratë 10-vjeçare me kompaninë Puma, bëhet klubi i dytë anglez më përfitimet më të larta   Man City nënshkruan kontratë 10-vjeçare me kompaninë Puma, bëhet klubi i dytë anglez më përfitimet më të larta  

Marka gjermane njihet edhe për sponsorizimin e Bayern Munich, Manchester Unitedit dhe Arsenalit nga sezoni i ardhshëm, ndërsa konkurrentët e Nike vazhdojnë të mburren me Barcelonën, Paris Saint-Germain, Chelsea, Inter, Tottenham Hotspur dhe Atletico Madrid .

Ndërkohë, Puma, një prodhues tjetër gjerman, do të veshë Manchester Cityn, Valencian , Milanin, Borussia Dortmundin dhe Palmeiras. /Telegrafi/