Real Madridi është i prirur të zvogëlojë skuadrën e tyre të parë dhe ata janë të gatshëm ta bëjnë mesazhin e tyre me zë të lartë dhe të qartë për ata që nuk duan më.

Reklama

Ndërsa Los Blancos e dinë se nuk mund të detyrojnë asnjë nga lojtarët të largohet, ata do ta bëjnë të qartë se alternativa e tyre më e mirë është të vazhdojnë karrierën e tyre diku tjetër, si Luka Jovic, i cili do të bashkohet me Fiorentinën.

Isco, Gareth Bale dhe Marcelo të gjithë panë se kontratat e tyre skadonin më 30 qershor pas një sezoni në të cilin të tre lojtarët rrallë e shihnin fushën. Me shtatë lojtarë që do të shohin që marrëveshjet e tyre të skadojnë verën e ardhshme, Real Madridi shpreson që tre të lartpërmendurit të shërbejnë si shembull.

Reklama
Reklama

Dani Ceballos dhe Marco Asensio duan kohë të rregullt për të luajtur, diçka që mund të rezultojë e vështirë në Madrid në sezonin 2022/23, ndërsa Mariano Diazit dhe Borja Mayoralit u është thënë se shërbimet e tyre nuk kërkohen më.

Toni Kroos, Nacho dhe Andriy Lunin janë tre të tjerët të cilëve u skadon kontrata, por portieri tashmë ka nisur bisedimet për rinovimin e kontratës dhe me mbrojtësin shpresojnë të arrijnë një marrëveshje të re së shpejti.

Gjermani refuzoi të rinovojë majin e kaluar pasi do të preferonte të priste dhe të shihte përgjigjen e tij fizike dhe rolin që luan përpara se të thoshte ‘po’.

Reklama

Nacho dhe Kroos pritet të rinovojnë edhe për nga 1 vit

Shumë lojtarë në skuadër

Reklama

Real Madridi ka 27 lojtarë të ekipit të parë. Ata do të inkorporohen gradualisht në skuadër nga sot (e premte), 8 korrik, e tutje.

Llogaritë janë të qarta dhe askush nuk mund ta mohojë se ka shumë lojtarë.

Për më tepër, teoria e klubit është se një tepricë e lojtarëve në dhomën e zhveshjes krijon trazira dhe tension, të cilat klubi po përpiqet t’i minimizojë.

Nëntë lojtarët që Real Madridi do të ishte i lumtur t’i largonte këtë verë Nëntë lojtarët që Real Madridi do të ishte i lumtur t’i largonte këtë verë

Nga ata 27, janë dy lojtarë që e dinë se do të largohen. Takefusa Kubo dhe Reinier janë të vetëdijshëm se, duke qenë se ata zënë një vend jashtë BE-së, ata janë të detyruar të kërkojnë një shtëpi të re. Benfica duket se është opsioni i brazilianit.

Reklama

Jo të gjithë do të mund të largohen (shpresohet që të largohen dy ose tre), por synimi është të zvogëlohet numri i skuadrës dhe të balancohet fatura e pagave. Akademia e të rinjve, me Juanmi Latasa në krye, do të ofrojë mbështetje.

Reklama

Nëse Mariano largohet apo jo është ende në pikëpyetje dhe megjithëse perspektiva për të blerë ndonjë të ri është e mbyllur, largimet mund ta detyrojnë atë të hapet sërish pas ardhjes së Auriel Tchouameni dhe Antonio Rudiger.

/Telegrafi/