LAJMI I FUNDIT:

“Radical Optimism” i Dua Lipës është zyrtarisht albumi numër një më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar

“Radical Optimism” i Dua Lipës është zyrtarisht albumi numër një më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar
Foto: Dua & Dukagjin Lipa/Instagram

Dua Lipa, këngëtarja me famë ndërkombëtare me origjinë nga Kosova, ka arritur të pozicionojë albumin e saj të ri “Radical Optimism” si albumin më të dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Ky lajm u bë i ditur nga vetë artistja përmes disa fotove të publikuara në rrjetin social Instagram, ku ajo shfaqej teksa mbante në duar kupën prestigjioze nga Official Charts.

Sipas Official Charts, “Radical Optimism” ka arritur një debutim të madh duke u shpallur si albumi me debutimin më të madh për një artiste britanike që prej Adeles në vitin 2021.


Foto: Dua Lipa/Instagram

Albumi ka lëvizur 46,300 njësi në grafikon në javën e parë të lëshimit, një arritje spektakolare që tejkaloi edhe Liam Gallagher dhe John Squire të cilët lanë gjurmë me 39,400 njësi në mars.

Ky triumf e bën “Radical Optimism” të Dua Lipës albumin e parë të saj që debuton në krye të listës së albumeve në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i dytë i saj, “Future Nostalgia”, arriti të ngjitet në pozitën numër një në javën e tij të dytë, ndërsa albumi i debutimit “Dua Lipa” përfundoi në vendin e tretë, megjithatë vazhdoi të kishte një qëndrueshmëri mbresëlënëse në grafikone për 354 javë.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Përveç kësaj, “Radical Optimism” gjithashtu shënoi shitjet më të mëdha në vinil dhe kryesoi listën e Albumeve në Vinil në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo arritje vjen para se Dua Lipa të marrë skenën kryesore të Glastonbury Piramidës në muajin e ardhshëm, duke shtuar akoma më shumë në festimin e suksesit të saj të vazhdueshëm.

Foto: Dukagjin Lipa/Instagram

Ndërkohë, babai dhe menaxheri i Dua Lipës, Dukagjin Lipa, gjithashtu u përfshi në festimet duke postuar fotografi në Instagram, ku ai dhe Dua shfaqen duke festuar këtë sukses të madh.

“Radical Optimism” markon një kapitull të ri në karrierën e Dua Lipës, e cila vazhdon të dëshmojë pse ajo është një nga yjet më në zë të muzikës bashkëkohore. /Telegrafi/

Foto: Dukagjin Lipa/Instagram

Foto: Dukagjin Lipa/Instagram

Në trend Magazina

Më shumë
Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Magazina
“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

Magazina
Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Magazina
Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Magazina
Lamine Yamal bën fotografi me të dashurën e tij të përfolur, pas fitores në Euro 2024

Lamine Yamal bën fotografi me të dashurën e tij të përfolur, pas fitores në Euro 2024

Magazina
E martuar me një biznesmen të famshëm italian? Ku ndodhet tani zeshkania që u fotografua me Rike Roçin në stadium

E martuar me një biznesmen të famshëm italian? Ku ndodhet tani zeshkania që u fotografua me Rike Roçin në stadium

Magazina
Kalo në kategori