LAJMI I FUNDIT:

Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh – pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre

Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh – pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre
Reklama

Një plan shumë miliardë eurosh i përfitimeve sociale për familjet në Gjermani, duke bashkuar përfitimet e fëmijëve më parë të ndara, është një hap më afër për t’u bërë ligj pasi u nënshkrua nga Kabineti të mërkurën, kanë thënë burime qeveritare për DPA.

“Më në fund do të ketë përfitime më të mira, më të shpejta dhe më të drejtpërdrejta për të gjitha familjet në të ardhmen”, citohet të ketë thënë ministrja e Familjes, Lisa Paus pas miratimit nga kabineti i kancelarit Olaf Scholz.


“Këtë vit, familjet do të kenë rreth 750 euro më shumë në vit në xhepat e tyre për dy fëmijët e parë, në rritjen më të madhe të përfitimeve të fëmijëve që nga mesi i viteve 1990”.

Siç bëhet e ditur, dhomat e ulëta dhe të larta të parlamentit të Gjermanisë, Bundestag dhe Bundesrat, nuk kanë votuar ende për legjislacionin.

Plani ishte shkruar në marrëveshjen origjinale të koalicionit midis Social Demokratëve (SPD) të Scholz-it, të Gjelbërve dhe Demokratëve të Lirë (FDP), por u bë një pikë e madhe pengese, kryesisht rreth çështjes së financimit.

Qeveria e koalicionit vlerëson kosto shtesë prej rreth 2.4 miliardë euro në vitin e parë të 2025 ndërsa burime qeveritare kanë thënë gjithashtu se kostot mund të rriten deri në 6 miliardë euro në vitet në vijim nëse më shumë njerëz i përdorin përfitimet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori