LAJMI I FUNDIT:

Qeveria filipineze do të lejojë bizneset e kriptovalutave

Qeveria filipineze do të lejojë bizneset e kriptovalutave

Qeveria filipineze do të lejojë bizneset që merren me kriptovaluta dhe të operojnë në zonën ekonomike Cagayan.

Reklama

Kompanitë thuhet se do të jenë firmat e para Blockchain që do të veprojnë ligjërisht në Filipine, pasi Autoriteti i Zonës Ekonomike Cagayan (CEZA) synon të krijojnë një ‘Silicon Valley’ aziatik, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Shefi i CEZA-së, Raul Lambino deklaroi se do të lejojnë shkëmbimet e kriptovalutave, minierat e tyre dhe Ofertat Fillestare të Monedhave (ICO).

“Ne jemi gati për të licencuar dhjetw biznese [platforma] që merren me shkëmbimin e kriptovalutave. Ata janë nga Japonia, Hong Kongu, Malajzia dhe Koreja Jugore”, tha ai.

Firmat pritet të gjenerojnë punësim në këmbim të prisjeve të taksave që do të marrin. /Telegrafi/