LAJMI I FUNDIT:

Putinit i mungojnë ushtarët, rezervistët me thinja e rrudha në fytyrë – numri i rusëve që ikën nga vendi më i madh se ai që presidenti rus i dërgoi në Ukrainë

Putinit i mungojnë ushtarët, rezervistët me thinja e rrudha në fytyrë – numri i rusëve që ikën nga vendi më i madh se ai që presidenti rus i dërgoi në Ukrainë

Fotografi të ushtrisë së plakur ruse të Vladimir Putinit po qarkullojnë kudo, ku rezervistët shihen të moshuar duke u dërguar në vija të frontit në Ukrainë, që sipas ekspertëve të sigurisë po cilësohet si turp i madh për Kremlinin.

Reklama

Putin urdhëroi mobilizimin e 300 mijë rezervistëve që do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë, por numri i rusëve që kanë ikur nga ky vendi që nga fillimi i këtij mobilizimi, është më i madh se numri i ushtarëve që Putini i dërgoi në Ukrainë në fillim të luftës.

Janë shumë të paktë ata civilë që i janë bashkuar mobilizimit, por edhe që kanë bërë një gjë të tillë janë të moshuar dhe nuk mund të jenë të aftë për të luftuar, transmeton Telegrafi.

Në Sevastopol të Krimesë, janë parë rezervistët me flokët e thinjura dhe me rrudha në fytyrë, një dëshmi tjetër se Putinit po i mungojnë ushtarët për t’i dërguar në front.

E numri i atyre që janë larguar nga Rusia që nga mobilizimi, tejkalon shifrën e ushtarëve që ishin dërguar në Ukrainë në fillimin e pushtimit rus.

Shumica prej tyre për destinacion kanë Gjeorgjinë, Armeninë, Turqinë, Serbinë por edhe Finlandën. E për të parandaluar një ikje masive, ushtria ruse ka vendosur punkte përgjatë vijës kufitare me shtetet fqinje.

Pamje të ndryshme nga ajri tregojnë kolona të gjata të veturave civile, që sipas mediave ndërkombëtare shkojnë deri në 18 kilometra. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Amerika
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Botë
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Evropa
Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Botë
Kalo në kategori