LAJMI I FUNDIT:

“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

Vladimir Putin i Rusisë po shmang çdo udhëtim jashtë vendit sepse ai nuk ndihet më i sigurt pas sulmeve të përsëritura me dronë dhe një urdhër-arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, sipas disa raporteve të reja.

Reklama

Këto raportime vijnë pasi të mërkurën, media shtetërore ruse raportoi se Putin nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit turk Tajip Erdogan, duke dërguar në vend të tij kryetarin e Dumës së Shtetit Vyacheslav Volodin.

Por Putin nuk do të marrë pjesë as në një samit të ardhshëm në Indi, i cili fillimisht ishte menduar të ishte personalisht.

Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale
Lexo po ashtu Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Organizatorët e atij samiti të martën njoftuan se formati do të kalonte në virtual.

Ndërkohë një zyrtar i lartë rus i paidentifikuar i cituar nga gazeta e pavarur Verstka tha se vendimi i Putinit për të qëndruar brenda kufijve të Rusisë ka të ngjarë për shkak të urdhrit të Hagës për arrestimin e tij, thuhet në një shkrim të Daily Beast, të transmetuar edhe nga Business Insider, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus në mars, duke e akuzuar atë për krime lufte për dëbimin e detyruar të fëmijëve nga Ukraina.

Dhe sipas burimit, edhe sulmet e fundit me dronë në Moskë e kanë lënë të trembur edhe Putinin.

Ndjenja “prapa skenave të Kremlinit”, citohet të ketë thënë burimi, ishte se Putini ishte i shqetësuar për të udhëtuar kudo: “Ai nuk ka ndjenjën e sigurisë”.

Ndërsa në Moskë u raportua për një sulm me dron, The Moscow Times raportoi të mërkurën se Putin ka shumë të ngjarë në rezidencën e tij në Novo-Ogaryovo kur mbrojtja ajrore rrëzoi një dron që po shkonte drejt tij vetëm disa milje larg.

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë
Lexo po ashtu Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Një burim pranë Kremlinit tha për gazetën se udhëheqësi rus u zgjua herët nga ekipi i tij i sigurisë në mes të sulmit.

Por presioni po rritet edhe në lidhje me urdhër-arrestin e Hagës: Grupet e opozitës në Afrikën e Jugut kanë kërkuar që qeveria e tyre të ndalojë Putinin nëse ai merr pjesë në samitin e BRICS që do të mbahet atje në gusht.

Ndërsa autoritetet e Afrikës së Jugut njoftuan se do t’u jepnin “imunitet” pjesëmarrësve të samitit, ata shtuan në mënyrë të fshehtë se imuniteti “nuk anulon asnjë urdhër që mund të jetë lëshuar nga ndonjë gjykatë ndërkombëtare kundër çdo pjesëmarrësi të konferencës”.

Ndërkohë, thuhet se janë ngritur ‘billboarde’ në Afrikën e Jugut që i thonë presidentit Cyril Ramaphosa të “arrestojë Putinin”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori