LAJMI I FUNDIT:

Shefi i mercenarëve të Wagner nis “një sulm tjetër shpërthyes” ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Shefi i mercenarëve të Wagner nis “një sulm tjetër shpërthyes” ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Yevgeny Prigozhin, kreu i kompanisë ushtarake private ruse Wagner, ka nisur një sulm tjetër në drejtim të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes pas një sulmi të supozuar me dron në Moskë të martën.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Prigozhin tha në një regjistrim audio në kanalin e tij Telegram se ishte i vetëdijshëm dhe i shqetësuar për sulmin me dron.

“Si një person që e kupton këtë disi, mund t’ju them se shumë vite më parë ishte e nevojshme të merreshim me këto programe [dron] – se ne jemi tani vite prapa kundërshtarëve tanë, vite, ndoshta dekada”, citohet të ketë thënë ai në përgjigje të një pyetje nga një gazetar.

Shefi mercenar – i cili ka qenë i përfshirë në një grindje të ashpër publike me udhëheqjen ushtarake të Rusisë – tha se Ministria ruse e Mbrojtjes nuk po bën “absolutisht asgjë” për të ndjekur zhvillimet në teknologjinë e dronëve.

“Në lidhje me dronët që fluturojnë mbi Moskë dhe në Moskë, ju kafshë të qelbura, çfarë po bëni? Ju jeni derra! Trazojeni prapanicën nga zyrat në të cilat jeni vënë për të mbrojtur këtë vend”, ka thënë më tej ai.

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij
Lexo po ashtu Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin ishte takuar me zyrtarë në Kremlin pas sulmit të supozuar.

“Dita e punës e Putinit filloi shumë herët” dhe “ai mori informacion direkt nga agjencitë e zbatimit të ligjit, Ministria e Situatave të Emergjencave, kryetari i bashkisë së Moskës dhe guvernatori i rajonit të Moskës”.

Por Peskov tha se nuk mund të komentonte se nga u nisën dronët dhe kush ishte objektivi.

“E vetmja gjë [mund të them] është se ishte padyshim një sulm i regjimit të Kievit”, ka shtuar ai.

Megjithatë, Ukraina ka mohuar çdo përfshirje të drejtpërdrejtë në sulm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori