LAJMI I FUNDIT:

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Imazhe të shumta po qarkullojnë të cilat thuhet se tregojnë Moskën pas një sulmi me dron që dyshohet se është orkestruar nga Ukraina, sipas Rusisë.

Reklama

Nuk pati raportime për vdekje, por kryebashkiaku i Moskës, Sergei Sobyanin tha se dy persona u plagosën, njëri prej të cilëve u shtrua në spital, në sulmin e hershëm në mëngjes, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, disa banorë u evakuuan por më vonë u kthyen në apartamentet e tyre.

Ndryshe, Ukraina ka thënë se nuk ishte e përfshirë drejtpërdrejt në një sulm me dron në Moskë këtë mëngjes.

Por ajo “po kënaqet duke e parë atë” dhe parashikon një rritje të sulmeve të tilla, tha një ndihmës i presidentit ukrainas.

Ndryshe, Rusia tha se Ukraina kishte nisur sulmin e saj më të madh deri më tani me dron në Moskë, por se mbrojtja ajrore shkatërroi të tetë dronët.

Duke iu përgjigjur sulmit, këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak tha për kanalin “Breakfast Show” në YouTube: “Lidhur me sulmet: sigurisht që ne jemi të kënaqur të shikojmë dhe parashikojmë një rritje të numrit të sulmeve”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori