LAJMI I FUNDIT:

Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp – shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp – shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Vladimir Putin do të mbante këtë muaj konferencën vjetore për shtyp, por një raport i ri sugjeron se ai ka zgjedhur ta shtyjë atë për disa muaj.

Reklama

Gazeta ruse e lajmeve, Kommersant citoi burime brenda Kremlinit, se mund të shtyhej deri në nëntor ose dhjetor, raporton skynews.

Ata thonë se forumi i drejtpërdrejtë me gazetarët, “Direct Line” po shtyhet derisa “situata ushtarake ruse të jetë më e qëndrueshme”.

Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit
Lexo po ashtu Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit

Megjithatë, burimi thuhet se tha se këto data ishin paraprake dhe se presidenti rus synonte ta zhvillonte ngjarjen përpara zgjedhjeve presidenciale të marsit të vitit 2024.

Analistët në Institutin amerikan për Studimin e Luftës kishin vlerësuar më parë se ai ka të ngjarë të mbajë konferencën për shtyp në fillim të këtij muaji pasi forcat ruse kapën Bakhmutin – por thonë se vonesa e saj “tregon se Kremlini mund ta perceptojë pushtimin e Bakhmutit si një informacion të pamjaftueshëm për të kompensuar situatën e përgjithshme të paqëndrueshme ushtarake ruse në Ukrainë”.

Ekspertët shtojnë se shtyrja “ilustron më tej rënien e Putinit nga një lider në dukje i përfshirë dhe i fortë në një udhëheqës të portretizuar më shpesh si i përfshirë imtësisht në projekte të vogla infrastrukturore”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori