LAJMI I FUNDIT:

Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit

Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit

Një oficer rus ka akuzuar grupin mercenar, Wagner për kryerjen e një fushate “cinike” për të diskredituar ushtrinë konvencionale ruse gjatë përpjekjeve për të pushtuar Bakhmutin e Ukrainës lindore.

Reklama

Nënkoloneli Roman Vinivitin u shfaq për herë të parë në një video të Wagner këtë javë duke rrëfyer se qëlloi në një automjet Wagner me urdhër për të çarmatosur njësinë e reagimit të shpejtë. Udhëheqësi i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, i cili është grindur publikisht me ushtrinë ruse, publikoi gjithashtu një dokument që përshkruan një përleshje me njësinë e Vinivitin dhe e akuzonte atë për minimin e pozicioneve të Wagnerit pranë Bakhmut.

Në një video të publikuar në mediat sociale të enjten, Vinivitin denoncoi akuzat për sabotim të Prigozhin si “një produkt i mendjes delirante të shërbimit Wagner PR” dhe tha se rrëfimi u filmua nën presion, raporton themoscowtimes.

“Yevgeny Viktorovich [Prigozhin], ju po diskreditoni hapur Forcat e Armatosura Ruse”, tha Vinivitin në videon e shpërndarë fillimisht nga kanali i lajmeve Ostorozhno, Novosti në Telegram.

“Diskreditimi” i ushtrisë ruse është një krim sipas ligjeve të miratuara menjëherë pas pushtimit të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

“Forcat e Armatosura Ruse nuk kanë minuar pjesën e pasme të [kompanisë ushtarake private],” shtoi ai. “Rercenarët nuk kanë vija të pasme, i ka brigada ime tani”.

Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?
Lexo po ashtu Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Në një rrëfim që sfidonte versionin e historisë së Prigozhin, Vinivitin tha se trupat kishin çarmatosur luftëtarët e Wagnerit që e kishin bllokuar atë ndërsa ai vizitonte njësitë e tij.

“[Wagner] më pas më kapi, më mbajti në një bodrum dhe më keqtrajtoi”, tha Vinivitin, duke përshkruar të privuar nga gjumi dhe të kërcënuar se do të pushkatohej.

Oficeri vuri në dukje se “tensionet” midis njësisë së tij dhe Wagner dolën “që në ditët e para të vendosjes sonë” dhe u përhapën në torturat periodike të ushtarëve të tij.

Wagner kishte “provokuar ushtarët tanë në konflikte, kërcënoi me vrasje, i detyroi ata të nënshkruanin kontrata me kompaninë dhe vodhi pajisje ushtarake si trofe”, tha Vinivitin.

Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës
Lexo po ashtu Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës

As pretendimet e Vinivitin dhe as Prigozhin nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur.

Ostorozhno, Novosti, e cila u themelua nga personaliteti i medias Ksenia Sobchak, tha se mori videon 11-minutëshe të Vinivitin nga një adresë emaili anonime.

Në fund të videos, Vinivitin akuzoi Wagnerin për “përhapjen e anarkizmit në vijën e parë”, për të cilën ai tha se ishte rezultat i “një loje të elitës politike”.

“Në vend që të mbështesë presidentin tonë, [elita] po përpiqet ta dobësojë atë dhe unë kam besim se është një fenomen i përkohshëm. Ndërsa shteti bëhet më i fortë”, tha Vinivitin, “komandantët ekstravagantë në terren [si Prigozhin] zhduken në ekzistencë”.

Shërbimi i shtypit i Prigozhin nuk i është përgjigjur ende akuzave të Vinivitin. /Telegrafi/