LAJMI I FUNDIT:

Punëtorët e fabrikës “Kolska” dhe LSM protestojnë para DAP-it

Punëtorët e fabrikës “Kolska” dhe LSM protestojnë para DAP-it

Të punësuarit në fabrikën e automjeteve hekurudhore “Veles” më saktë “Kolska” sot bashkë me Lidhjen e Sindikatave të Maqedonisë kanë protestuar para Drejtorisë së të Ardhurave Publike.

Reklama

Përfaqësuesit e fabrikës thonë se në kushte të këtilla fabrika do të duhet të shkojë drejt mbylljes ndërsa kjo do të paraqet shpenzime shtesë për shtetin, ata shprehin revoltën e tyre ndaj DAP për shkak të bllokimit të xhirollogarisë së fabrikës, si dhe ndaj Qeverisë dhe Ministrisë kompetente të Transportit dhe Lidhjeve për moszgjidhjen e statusit të kësaj kompanie shtetërore prej vitesh.

“Dje LSM e ka paraqitur shtetin deri tek Inspektorati për Punë, ku ka theksuar dhe kërkuar që të kryhet mbikëqyrje e caktuar inspektuese pasi paga minimale jepet nën zgjidhjen ligjore, kjo do të thotë se punëtorët tanë marrin paga nën 18.000 denarë”, tha mes tjerash kryetari i LSM-së, Darko Dimovski.

“Po shkon drejt mbylljes. Kjo so të thotë shpenzime shtesë për shtetin, duhet të çojnë pjesët nëpër Bullgari, Serbi. Do të thotë ikje e parave tona”, tha mes tjerash Toni Arsovski nga “Kolska”.

Në trend Lajme

Më shumë
Kundërshtuan themelimin e Komisionit Hetimor për rezerva shtetërore, deputetja Statovci numëron arsyet pse nuk do të ketë efekt

Kundërshtuan themelimin e Komisionit Hetimor për rezerva shtetërore, deputetja Statovci numëron arsyet pse nuk do të ketë efekt

Lajme
Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Lajme
Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lajme
“Dita pa makina”, qytetarët kanë mundësi të shfrytëzojnë trotineta e biçikleta falas në Prishtinë

“Dita pa makina”, qytetarët kanë mundësi të shfrytëzojnë trotineta e biçikleta falas në Prishtinë

Prishtina
Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Lajme
Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Lajme
Kalo në kategori