Reperi Nipsey Hussle është vrarë në Los Angeles të dielën duke lënë prapa një djalë me të dashurën e tij prej kohësh, Lauren London.

Reperi 33-vjeçar ishte një nga tre burrat që u qëlluan të dielën jashtë Marathon Clothing, dyqani që ai themeloi për të ndihmuar në rindërtimin e lagjes së tij të trazuar të Jugut të Los Angelesit.

Një video e mbikëqyrjes ka kapur momentin e tmerrshëm kur një person i armatosur ka hapur zjarr në drejtim të reperit Nipsey Hussle në Los Angeles, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Kamerat e vëzhgimit nga një biznes i afërt kapën një burrë me një këmishë të errët që iu afrua Hussle-it dhe një grupi njerëzish ndërsa qëndronin pranë një makine të bardhë të parkuar në pjesën e përparme të dyqanit të tij të dielën pasdite.

Disa sekonda më vonë, Hussle mund të shihej duke rënë në tokë, ndërsa burrat e shumtë u larguan nga vendi i ngjarjes. Njeriu i armatosur mund të shihej duke gjuajtur nga një distancë para se të afrohej dhe të shtinte disa herë në një distancë të afërt.

Dëshmitari okular njoftoi se kishte parë një njeri që po ikte në një automjet pas gjuajtjes.

Burimet i thanë TMZ se personi i armatosur kishte një bisedë ‘të tensionuar’ me Hussle deri sa vendosi të shtinte në drejtim të tij. Sulmuesi i dyshuar u largua për të rifituar një armë pas ndjenjës së ‘mosrespektimit’.

Hussle, emri i të cilit ishte Ermias Asghedom, u qëllua shumë herë dhe u shpall i vdekur pasi u dërgua në spital.

Nipsey Hussle (Foto: Gregg DeGuire/Getty Images/Guliver)

Dy burrat e tjerë të cilët u plagosën në të shtënat mbeten në kushte të qëndrueshme.

Hetuesit ende nuk kanë përcaktuar ndonjë motiv ose kanë identifikuar ndonjë të dyshuar por janë duke shqyrtuar pamjet e mbikëqyrjes. Ata vetëm thanë se po kërkonin një armë të zezë. /Telegrafi/