Është publikuar lista e të famshmëve më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022.

Hulumtimi nga faqja e lajmeve e “CelebTattler” analizoi pikat e të dhënave nga tendencat e kërkimit në Google në vitin 2022, duke gjurmuar mbi 150 personazhe të famshëm – dhe përfundimisht duke kurorëzuar yllin e “Aquaman”, Amber Heard si numrin një.

“Ky studim ofron një pasqyrë magjepsëse se cilët të famshëm kanë pasur ndikimin më të madh te populli amerikan dhe do të jetë interesante të shihet nëse këto shifra kërkimi rriten apo bien në vitin 2023”, tha zëdhënësi i “CelebTattler”.

Foto: Getty Images

Me sa duket për shkak të betejës së profilit të lartë në gjykatë me ish-in e saj, aktorja 36-vjeçare kryesoi listën e të famshmëve më të kërkuar të vitit 2022, me një mesatare prej 5.6 milionë kërkimesh çdo muaj në SHBA.

Reklama
Reklama

Sigurisht, ish-partneri i saj, Johnny Depp, mbeti pak më pas, duke u renditur në vendin e dytë, duke fituar 5.5 milionë kërkime në muaj.

Foto: Getty Images

Dyshja ishin në qendër të vëmendjes ndërsa gjyqi i tyre për shpifje u transmetua për një pjesë të mirë të vitit, e cila kulmoi në qershor me Depp që u shpërblye me 15 milionë dollarë nga ish-i i tij dhe Heard korri dy milionë dollarë në kundërpadinë e saj.

Midis postimeve virale në TikTok dhe thashethemeve për romancë, nuk është çudi pse ish-partnerët kryesuan tabelat, pasi edhe në rezultatet e kërkimeve në internet të dy ende shkojnë kokë më kokë.

Reklama

Foto: Getty Images

Ndërsa Heard ishte më e kërkuara në Google në vëllimin e madh të kërkimeve, 34 nga 50 shtete kërkuan për aktorin e “Pirates of the Caribbean” më shumë se çdo i famshëm tjetër.

Reklama

“Ky vit sigurisht që nuk ka munguar kur bëhet fjalë për lajmet e të famshmëve, qoftë Elon Musk duke marrë përsipër Twitter apo dramën e prapaskenave të filmit “Don’t Worry Darling”, tha një zëdhënës i “CelebTattler” për The Post në një deklaratë.

Foto: Getty Images

Lista u pasua nga Kim Kardashian, Elon Musk, Tom Brady, Pete Davidson dhe madje edhe mbretëresha e ndjerë Elizabeth II, e cila mori vendin e tretë.

Reklama

Monarkja mbretërore më e gjatë e Britanisë vdiq në shtator në moshën 96-vjeçare, pas shtatë dekadash në fron – dhe fitoi 4.3 milionë kërkime të saj në Google në muaj për vitin.

Foto: WireImage

Ylli i futbollit Tom Brady ishte atleti më i kërkuar në Google në vitin 2022 dhe i katërti i famshëm më i kërkuar.

Reklama

Ndoshta për shkak të divorcit të tij të papritur nga supermodelja Gisele Bundchen ose marrëdhënies së tij të përsëritur me NFL-në, gjithsej kërkimet e Brady arritën në 4.06 milionë në muaj.

Foto: Getty Images

Duke folur për çiftet e trazuara, Kim Kardashian dhe ish-i dashuri i saj Pete Davidson u renditën në vendin e pestë dhe të gjashtë respektivisht.

Reklama

Ndërsa romanca e tyre u bë edhe më e komentuar pas paraqitjes së yllit televiziv në Saturday Night Live vjeshtën e kaluar, çifti u bë ikona e kulturës pop – sikur Kim të mos ishte tashmë.

Foto: Getty Images

Themeluesi i SKIMS dhe SKNN, e cila ngjalli debat pasi veshi një fustan origjinal të Marilyn Monroe në Met Gala, u kërkua 3.4 milion herë në muaj në 2022.

Reklama

Davidson, nga ana tjetër, grumbulloi një mesatare mujore prej 3.2 milionë dhe mund të grumbullojë edhe më shumë klikime para fundit të vitit, ndërsa ai tërheq vëmendjen me lidhjen e re me modelen, Emily Ratajkowski.

Reklama

Këtë vit, të dy bëhen pikat kryesore të gërmimeve nga Ye , reperi i njohur më parë si Kanye West dhe ish-bashkëshorti i Kardashian. Themeluesi i Yeezy shkoi me ethe në Instagram për të denoncuar lidhjen dhe ofendimet ndaj Davidson , madje duke fantazuar për vdekjen e komedianit.

Elon Musk, shoku i Ye dhe CEO i diskutueshëm i Twitter, u rendit i shtati në listë, duke grumbulluar 3.19 milionë kërkime në Google në muaj në SHBA.

Foto: Getty Images

Marrja e tij brutale e platformës së mediave sociale dhe rikthimi i ish-presidentit Donald Trump në këtë faqe interneti ka tërhequr vëmendjen negative të medias ndaj shefit të Teslas, ndoshta duke i dhënë atij rritjen e kërkimeve.

Reklama
Reklama

Kush mund të harrojë shuplakën famëkeqe në “Oscars”. Will Smith u rendit i teti në listë, menjëherë pas Musk me 3.15 milionë kërkime mujore. Chris Rock, pasi bëri një shaka fatkeqe për alopecinë e Jada Smith, u godit në fytyrë në skenë gjatë ndarjes së çmimeve Oscar 94 nga duart e Smith.

Aktori i “King Richard” më vonë fitoi çmimin për “aktorin më të mirë” për rolin e tij në film dhe në vend që t’i hiqte çmimin, Akademia vendosi ta ndalonte yllin për një dekadë.

Pas në vendin e nëntë dhe të dhjetë ishin Millie Bobby Brown nga fama e “Stranger Things” dhe ylli i “Euphoria” Zendaya . Dy ikonat e femrave të reja u kërkuan në Google përkatësisht 2.78 milionë dhe 2.71 milionë herë. /Telegrafi/

Reklama