LAJMI I FUNDIT:

Pse fitorja e Atalantës ndaj Torinos do të thotë se Roma nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve

Pse fitorja e Atalantës ndaj Torinos do të thotë se Roma nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve

Fitorja e Atalantës ndaj Torinos me rezultat 3-0, do të thotë se Roma nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve, pasi fituesi i Ligës së Evropës do të përfundojë të paktën në top katërshen e Serie A.

Fitorja e Atalantës në Ligën e Evropës në fillim të kësaj jave i kishte dhënë Italisë shpresë se gjashtë klube të Serie A do të kualifikoheshin në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Megjithatë, për ta arritur këtë, La Dea duhet të kishte përfunduar jashtë katërshes së parë në Serie A, por një fitore 3-0 ndaj Torinos të dielën do të thotë se ata kanë siguruar një përfundim në vendin e katërt këtë sezon, me një pikë më shumë se Bologna.

Ngritja e Ligës së Evropës jep një vend shtesë në Ligën e Kampionëve vetëm nëse fituesi nuk kualifikohet për garë përmes ligës vendore, këtë rast Serie A.

Me Atalantën që përfundon në vendin e katërt, trofeu i tyre në Ligën e Evropës nuk sjell një vend shtesë në Ligën e Kampionëve për Serinë A.

Italianët mund të kenë dhjetë klube në Evropë dhe këtë gjë e kanë në dorë ta vendosin vetë
Lexo po ashtu Italianët mund të kenë dhjetë klube në Evropë dhe këtë gjë e kanë në dorë ta vendosin vetë

Nga ana tjetër, Bologna u kualifikua në garën elitare të Evropës duke u renditur e pesta dhe duke shfrytëzuar vendin shtesë të Italisë nga renditja e koeficientit të UEFA-s.

Atalanta ka ende një ndeshje , të cilën do ta luajë kundër Fiorentinës javën e ardhshme. Një fitore do t’i lejonte ata të përfundonin të tretën, duke tejkaluar Juventusin.

Roma takohet sonte me Empolin në “Castellani”, por nuk mund të arrijnë Bologna duke qenë pesë pikë prapa. /Telegrafi/