Newcastle United janë në prag të bëhet një nga klubet më të pasura të futbollit në botë.

Partnerët PCP Capital janë gati të bëhen pronarët e rinj të klubit, duke e zëvendësuar Mike Ashley që është në krye të klubit.

Konsorciumi i mbështetur nga Arabia Saudite, i udhëhequr nga Princi i Kurorës Mohamed bin Salman, ka pasuri me vlerë prej më shumë se 260 miliardë euro.

Newcastle (Foto: Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

Sipas Mirror drejtuesit janë të gatshëm të investojnë shuma të mëdha parash  që pas tri vitesh të arrijnë në Ligën e Kamionëve.

Thuhet se 220 milionë euro do të vihen menjëherë në dispozicion për të forcuar skuadrën dhe për të përmirësuar aspektet e tjera të klubit.

Steve Bruce me shumë gjasa do të largohet nga St James ‘Park dhe katër trajner tashmë janë në listë.

Sipas ESPN, Mauricio Pochettino, Massimiliano Allegri, Rafael Benitez dhe Lucien Favre, janë emrat që pëlqehen nga klubi.

ESPN gjithashtu ka zbuluar se pronarët kanë ndërmend të marrin edhe disa lojtarë me emër.

Edinson Cavani, Dies Mertens dhe Willian janë emrat që pëlqehen nga Newcastle dhe janë në fund të kontratave të tyre. /Telegrafi/