LAJMI I FUNDIT:

Projekti i parë në rajon për ngrohje solare, Osmani: Planifikojmë t’i mbulojmë dy lagje në Prishtinë, do të sigurohen 50 megavat

Projekti i parë në rajon për ngrohje solare, Osmani: Planifikojmë t’i mbulojmë dy lagje në Prishtinë, do të sigurohen 50 megavat

Projekti i ri i ngrohjes solare “Solar4Kosovo” për kryeqytetin, si projekt i veçantë dhe i vetmi në rajon planifikohet diku që në vitin 2027-2028 të funksionalizohet dhe të futet në operim. Ky projekt është i dyti në Evropë, pas atij në Danimarkë.

Reklama

Kryeshefi ekzekutiv i Termokosit, Fisnik Osmani në një intervistë për Telegrafin bëri të ditur se projekti i solarëve është projekt që do t’i sigurojë Prishtinës 50 megavat të ri termik për ngrohje.

“…Mirëpo, ne po punojmë edhe në dy projekte të tjera të cilat në aspektin teorik mbërrin me furnizu Prishtinën edhe njëherë sa është kaq, p.sh dyfishimi i kapaciteteve neve na i sjell edhe 140 megavat të tjerë që nënkupton i kemi 280 megavat në sistem. 50 megavat do t’i kemi prej projektit të solarëve dhe ky pak a shumë do të jetë kapaciteti termik, energjetik që Prishtina mund ta ketë”, ka thënë Osmani.

“Projekti i solarëve është projekt që do t’i sigurojë Prishtinës 50 megavat të ri termik për ngrohje. Është projekt unik dhe i veçantë, i vetmi në rajon, i dyti në Evropë pas atij të Danimarkës. Përveç që është i rëndësishëm i jep Prishtinës ngjyrën e gjelbër…”, tha ai, duke shtuar se “Prishtina po vendoset në hartën e qyteteve ose Kosova të shteteve të cilat po prodhojnë energji termike prej solarëve të cilat nuk janë realisht shumë”.

Kryeshefi ekzekutiv i Termokosit, Fisnik Osmani /Foto: Ridvan Slivova/

Siç bëri të ditur Osmani, ky projekt parashihet të mbulojë diku 12 mijë konsumatorë të rinj, gjegjësisht dy lagje në Prishtinë.

“…Planifikohet pjesa e Arbërisë, të cilat janë jashtë projektit aktual dhe pjesa e Tophanes, poshtë në qytet. Këto dy lagje të mëdha planifikohet të mbulohen përmes këtij projekti. Ky projekt është bashkëfinancim, një pjesë grant, një pjesë kredi”, tha Osmani.

Ky projekt planifikohet diku në vitin 2027-2028 të funksionalizohet dhe të hyjë në operim. /Telegrafi/

Termokos /Foto: Ridvan Slivova/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Para të falsifikuara po qarkullojnë në Kosovë – policia arreston tre persona

Para të falsifikuara po qarkullojnë në Kosovë – policia arreston tre persona

Ekonomi
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Altinbas Kosova
Kalo në kategori