Valon Hamdiu edhe zyrtarisht ka marrë shtetësinë e Kosovës, pasi sot i është dhënë nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi.

Talenti shqiptar që luan te skuadra nga Zvicra, Winterthur, është me shtetësi helvetike, por sot ka marrë edhe shtetësinë e Kosovës, e që ka bërë të ditur se dëshiron ta veshë fanellën e Përfaqësueses tonë në futboll.

Hamdiu kishte zgjuar interesim edhe nga Shqipëria dhe Maqedonia, mirëpo vendosi që të vije dhe ta prezantojë Kosovës në arenën ndërkombëtare në futboll.

Foto:(Valon Hamdiu/Winterthur)

Pas dekretit, pritet që përfaqësuesja U21 e Kosovës ta ftojë për herë të parë në grumbullim qendërmbrojtësin e Winterthur.

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja e Kosovës Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja e Kosovës

“Jam i lumtur dhe krenar që kam mundësia të bashkohem me Kosovën. I falënderohem presidentit dhe Federatës për këtë mundësi” ka thënë Hamdiu. /Telegrafi/