Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis ka deklaruar se nuk do të nënshkruajë më me lojtarë afrikanë “nëse ata nuk nënshkruajnë një marrëveshje për t’u larguar nga Kupa e Kombeve të Afrikës”.

Në fillim të këtij viti, mbrojtësi i Senegalit, Kalidou Koulibaly, i cili së fundmi iu bashkua Chelseat, u shfaq në AFCON të këtij viti së bashku me mesfushorin e Kamerunit, Andre Zambo Anguissa.

Dyshja humbi një numër ndeshjesh te Napoli kur ishin në detyrë ndërkombëtare midis janarit dhe shkurtit.

LIVE: Afati kalimtar veror 2022 LIVE: Afati kalimtar veror 2022

Muaj më vonë dhe De Laurentiis u shfaq në një transmetim të drejtpërdrejtë me “Wall Street Italia” kur ai dha pikëpamjet e tij për lojtarët afrikanë të paraqitur në turneun dyvjeçar.

Reklama

“U thashë lojtarëve, mos më flisni më për afrikanët!”, deklaroi De Laurentiis gjatë ngjarjes përmes Football Italia.

Reklama

“I dua ata, por ose ata nënshkruajnë diçka që konfirmon se do të tërhiqen nga të luajturit në Kupën e Kombeve të Afrikës, ose përndryshe mes atij turneu, kualifikueseve të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut, këta lojtarë nuk janë kurrë në dispozicion!”.

Përse Milani, Interi dhe Napoli duan që Benfica të eliminohet nga Liga e Kampionëve Përse Milani, Interi dhe Napoli duan që Benfica të eliminohet nga Liga e Kampionëve

“Ne jemi idiotët që paguajmë rroga vetëm për t’i dërguar në të gjithë botën duke luajtur për të tjerët”.

ESPN citon 73-vjeçarin të ketë thënë: “Ose ata nënshkruajnë një dorëheqje nga e drejta e tyre për të marrë pjesë në turnetë e Kupës së Kombeve të Afrikës ose midis AFCON dhe kampionateve në Amerikën e Jugut”.

Reklama

“Unë kurrë nuk i kam ata (lojtarët e Napolit) në dispozicion”.

Në bisedën me WSL, De Laurentiis gjithashtu pretendon se ka refuzuar një ofertë prej 900 milionë dollarësh për të shitur Napolin te investitorët amerikanë. /Telegrafi/

Reklama