Regjep Taip Erdogan është tallur me presidentin Trump – duke thënë se më ‘nuk po mund t’i numëroj’ postimet që po i bën në Twitter homologu i tij amerikan, lidhur me sulmet turke në Siri.

“Kur hedhim një vështrim në postimet në Twitter të zotit Trump, ne nuk mund t’i përcjellim më”, u tha Erdogan gazetarëve, kur u kthye nga një samit, ku u zotua të vazhdojë sulmet, në kundërshtim me sanksionet e SHBA-ve dhe thirrjeve për armëpushim, transmeton Telegrafi.

Shtetet e Bashkuara janë duke u përpjekur për të rimarrë iniciativën, pasi Trump papritur ra dakord të tërhiqte trupat amerikane nga Siria, gjatë një telefonate me Erdogan dhe i dorëzoi Turqisë kontrollin e sigurisë rajonale.

Forcat ruse dhe siriane hyjnë në qytetin Kobani Forcat ruse dhe siriane hyjnë në qytetin Kobani

Luftime intensive kanë vazhduar edhe sot rreth qyteteve kufitare Tel Abaid dhe Ras al-Ayn, ndërsa trupat qeveritare ruse dhe siriane – të cilat morën nën kontroll Manbij një ditë më parë – u zhvendosën në periferi të Kobane, një tjetër pikë kyçe kalimi.

Zëvendës Presidenti Mike Pence është dërguar për në Turqi, së bashku me Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo për të provuar të rregullojë marrëdhëniet midis dy aleatëve të NATO-s, ndërsa pritet të arrijnë të nesër për të filluar bisedimet.

Mendimi i vetë Trump mbi Sirinë, ka qenë gjithçka pos i qartë, pasi ai ka bër postime kontradiktore në Twittet, duke lavdëruar vendimin e tij për t’u tërhequr nga Siria, pastaj duke u mburrur për mbështetjen dypartiake për sanksione, kundër vendimit të Turqisë për kryerjen e sulmeve. /Telegrafi/