Ky është momenti tronditës kur një vajzë trevjeçare në Meksikë që po bërtiste për ndihmë u çlirua nga një rezervuar uji pasi prindërit e saj dyshohet se e kishin braktisur brenda.

Pamjet tregojnë vajzën e vogël duke qarë derisa zvarritet nga rezervuari i gjatë 1.5 metër pasi dy oficerë policie e ulën butësisht rezervuarin në tokë

Ajo thuhet se iu tha atyre ‘mamaja dhe babi nuk më duan’ në momentin kur e shpëtuan atë.

Incidenti raportohet të ketë ndodhur në Valle de Chalco, Meksikë, më 18 qershor.

Siç bëhet e ditur, fqinjët e shqetësuar kishin thirrur policinë për të inspektuar oborrin e shtëpisë pasi dëgjuan thirrjet e fëmijës për ndihmë.

Ata mund të shiheshin duke qëndruar në anën tjetër të gardhit të lartë ndërsa oficerët ndihmuan vogëlushen.

Ajo po shtrëngonte një lodër prej pelushi në krahët e saj të vegjël ndërsa ngushëllohej.

Nëna e saj, Maria Lucila, dhe njerku i saj, Javier, u morën menjëherë në paraburgim pasi u kthyen në shtëpi.

Maria Lucila dhe Javier

Lucila pohoi se nuk kishte person që mund të kujdesej për të derisa ata janë në punë, kështu që ata menduan ta ‘ruanin’ duke e futur brenda rezervuarit të zbrazët.

Një nga oficerët tha: ‘Nëna dhe njerku i vajzës mbërritën me një skuter ndërsa ne po përgatiteshim ta merrnim atë. I arrestuam për keqtrajtim ndaj të miturit’.

Çifti u dërgua në komisariat, por kanë paguar gjobë secili nga 232 euro dhe më pas u liruan.

Vajza e tyre u konstatua se ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe nuk kishte lëndime fizike.

Oficerët e dërguan atë në shërbimet sociale, ku do të mbahet gjatë hetimeve. /Telegrafi/