LAJMI I FUNDIT:

Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

Deputetja e sapo zgjedhor e cila për momentin ushtron postin e ministres së Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në lidhje me mospërdorimin e emrit kushtetues nga ana e presidentes, Gordana Siljanovska tha se, Maqedonia për ata nuk ka emër.

“Fillimisht e fshinë emrin Maqedoni nga statuti, tani nuk e përdorin as në komunikim zyrtar. Maqedonia për ata nuk ka emër”, shprehet Petrovska.

Sipas saj, të mos përmendësh emrin e shtetit është shembull se si shkelet identeti.

Kujtojmë se OBRM-PDUKM vazhdimisht ka kritikuar ndryshimin e emrit, ndërsa Siljanovska-Davkova përveç se nuk e përmendi emrin kushtetues në betim, refuzon ta shkruajë edhe në komunikime zyrtare dhe në vend të emrit kushtetuese, Maqedonia e Veriut referohet si “vendi jonë”./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Sveçla: Serbia mbështet terrorizmin, investimi në të ardhmen e sigurtë të vendit tonë është domosdoshmëri

Sveçla: Serbia mbështet terrorizmin, investimi në të ardhmen e sigurtë të vendit tonë është domosdoshmëri

Siguri
Makina e parë ushtarake shqiptare “Shota”, prezantohet në Panairin e Parisit

Makina e parë ushtarake shqiptare “Shota”, prezantohet në Panairin e Parisit

Lajme
Rrëfimi i Sylejman Selimit për Adem Jasharin: Gjatë demonstratave jemi njoftë, mbante armë me vete

Rrëfimi i Sylejman Selimit për Adem Jasharin: Gjatë demonstratave jemi njoftë, mbante armë me vete

Lajme
Fotografi i ballinave të New York Times mes lotësh tregon përjetimet dhe kujtimet e tij gjatë luftës në Kosovë

Fotografi i ballinave të New York Times mes lotësh tregon përjetimet dhe kujtimet e tij gjatë luftës në Kosovë

Lajme
Konjufca: Sylë Tahirsylaj la një kontribut shumë të madh në Institutin e Hidrometeorologjisë

Konjufca: Sylë Tahirsylaj la një kontribut shumë të madh në Institutin e Hidrometeorologjisë

Lajme
Kalo në kategori