LAJMI I FUNDIT:

Pesë yjet që mund të kalojnë në La Liga këtë verë

Pesë yjet që mund të kalojnë në La Liga këtë verë

Afati i transferimeve të verës është një periudhë emocionuese për tifozët e futbollit pasi klubet në mbarë botën përpiqen të sigurojnë objektivat e tyre kryesore. 

Reklama

La Liga, një nga ligat më konkurruese dhe më të njohura në botë, nuk bën përjashtim. Me disa nga klubet më të mëdha në botë, duke përfshirë Real Madridin dhe Barcelonën, liga është gjithmonë në kërkim të lojtarëve më të mirë në botë.

Kjo verë premton të mos jetë ndryshe, me shumë lojtarë që tashmë janë lidhur me lëvizjet në Spanjë.

Dortmundi pranon ofertën e parë rekorde për Bellingham
Lexo po ashtu Dortmundi pranon ofertën e parë rekorde për Bellingham

Këtu është një përmbledhje e pesë yjeve kryesorë që mund të bëjnë lëvizjen në Gadishullin Iberik, sipas Football Espana:

Jude Bellingham

Si një nga talentët më të kërkuar në futbollin botëror, Jude Bellingham ka një listë të gjatë admiruesish: në fakt, asnjë klub i nivelit të lartë nuk do të refuzonte mundësinë për të nënshkruar me yllin anglez, i cili është ende vetëm 19 vjeç.

Shumë ekspertë të transferimeve besojnë se Liverpooli është skuadra e preferuar e Bellinghamit, pasi ai e do klubin që nga fëmijëria.

Megjithatë, rënia e formës së Reds ka shkaktuar shqetësim në kampin e lojtarëve dhe kampioni në fuqi i Evropës, Real Madridi është tani favorit.

Ivan Toney

Sulmuesi i Brentfordit dhe Anglisë, Ivan Toney, ka qenë në ballinat e mediave për arsye të mira dhe të këqija në vitet e fundit.

Në fushë, ai ka qenë forca shtytëse, së bashku me trajnerin Thomas Frank, pas ngjitjes së Brentfordit në tabelën e Ligës Premier, me një rekord të mrekullueshëm golash dhe asistimi që nga promovimi i Bletëve në ligën më të mirë.

Një nga sulmuesit më të mirë të Ligës Premier e ka pranuar se ka luajtur mbi 200 baste
Lexo po ashtu Një nga sulmuesit më të mirë të Ligës Premier e ka pranuar se ka luajtur mbi 200 baste

Megjithatë, jashtë fushës, Toney është shpallur fajtor për thyerjen e rregullave strikte të Federatës së Futbollit (FA) që ndalojnë lloje të caktuara të basteve. Luajtja në kazino dhe, natyrisht, lojërat e fatit online me pagesë dhe falas lejohen, por vendosja e parave në një bast sportiv është rreptësisht jashtë kufijve.

Toney përballet me një ndalim prej gjashtë muajsh nga futbolli anglez pasi e bëri këtë 262 herë, gjë që mund të hapë rrugën për një lëvizje të madhe drejt një prej gjigantëve spanjollë, ndërsa ai kërkon mënyra për të vazhduar të luajë.

Julian Alvarez

Duhet të jetë e vështirë të luftosh me Erling Haaland për një vend titullari, por Julian Alvarez ka treguar shpirt të jashtëzakonshëm këtë sezon, duke shënuar pesë gola në gjashtë startimet e tij për Manchester Cityn.

Sulmuesi, një kampion bote vetëm 23 vjeç, është i uritur për më shumë trofe, por ai do të duhet të vazhdojë të luajë në Mançester, përveç nëse Pep Guardiola vendos të ndryshojë formacionin.

Lojtarët që janë futur në vitin 2023 me vlerë të rritur - por jo edhe Messi
Lexo po ashtu Lojtarët që janë futur në vitin 2023 me vlerë të rritur - por jo edhe Messi

Nëse ai zgjedh të lëvizë, atëherë mund t’i vihen pas gjigantët si Real Madridi ose Barcelona. Në rastin e Barçës, megjithatë, do të duhej të ishte një huazim, pasi klubi katalanas vazhdon të luftojë me vështirësi të rënda financiare.

Sofyan Amrabat

Pavarësisht përpjekjeve të tij për t’u larguar nga Fiorentina gjatë afatit kalimtar të dimrit, Sofyan Amrabat, i cili luajti një rol kyç në udhëtimin mahnitës të Marokut deri në gjysmëfinalet e Kampionatit Botëror, mbetet me klubin.

Lista A dhe B e Barcelonës për transferimet e verës
Lexo po ashtu Lista A dhe B e Barcelonës për transferimet e verës

26-vjeçari ishte një nga yjet kryesorë të ecurisë mbresëlënëse të Marokut dhe ka impresionuar një mori klubesh, që mendohet se përfshijnë Atletico Madridin e Diego Simeones. Duhet të jetë vetëm çështje kohe përpara se mesfushori të kalojë në aventura të reja.

Marcus Thuram

Marcus Thuram mund të mos ketë përmbushur standardet e klasit botëror të babait të tij, por ai ka qenë fantastik deri më tani në këtë sezon, duke shënuar mesatarisht një gol çdo dy ndeshje për Borussia Moenchengladbach.

Në moshën 25-vjeçare, sulmuesi francez po arrin kulmin e tij dhe mund t’i ofrojë shumë një prej skuadrave më të mira të La Ligas me Karim Benzeman, Robert Lewandowskin dhe Antoine Griezmann që të gjithë janë më afër daljes në pension. /Telegrafi/