LAJMI I FUNDIT:

Pesë lojtarët më të mirë të Real Madridit të të gjitha kohërave

Pesë lojtarët më të mirë të Real Madridit të të gjitha kohërave

FIFA e zgjodhi Real Madridin si klubin më të mirë të shekullit të 20-të, por edhe tani, ai mbetet një nga ekipet më të mira të kohës sonë.

Reklama

Çdo futbollist ëndërron të luajë atje jo vetëm për shkak të të ardhurave të larta që përfiton, por edhe për shkak të statusit që sjell.

Real Madridi na ka dhënë shumë lojtarë të shkëlqyer gjatë viteve, por kush janë futbollistët më të mirë që kanë shkruar kapituj në historinë e klubit.

Cristiano Ronaldo, Portugali

Nuk është çudi që lista fillon me Cristianon, pasi ai është padyshim një legjendë e shekullit të 21-të. Është e vështirë të imagjinohet sesi skuadra do të konkurronte me rivalin e tyre të përjetshëm, Barcelonën, pa suksesin e Ronaldos.

Tifozët besnikë të futbollit dhe dashamirët e futbollit e dinë se ndeshjet e Real Madridit me Ronaldon i kanë premtuar gjithmonë audiencës se do të jenë spektakolare dhe interesante.

Ylli portugez shënoi mbi 450 gola gjatë nëntë sezoneve, duke e bërë atë lojtarin më të suksesshëm dhe më të kërkuar të shekullit të 21-të.

Iker Casillas, Spanjë

Casillas është portieri më i famshëm i Real Madridit i të gjitha kohërave dhe pjesën më të madhe të karrierës e kaloi në Madrid.

Gjatë karrierës së tij ai mori pjesë në 812 ndeshje dhe në 242 prej tyre nuk pranoi gol. Një kujtim i rolit të madh që ka luajtur Casillas në sukseset e klubit.

Përveçse ishte një nga portierët më të mirë të epokës moderne, ai shpesh shpëtonte gola vendimtarë në fund të ndeshjeve, duke e çuar ekipin e tij drejt fitores. Të paktë janë ata që përputhen me talentin e tij.

Hugo Sanchez, Meksikë

Një sulmues i famshëm që luajti në Real Madridin në vitet 1980 dhe 1990. Sanchez është një futbollist shumë i aftë dhe me të drejtë konsiderohet ndoshta lojtari më i mirë meksikan i të gjitha kohërave.

Sulmuesi luajti 283 ndeshje për Los Blancos, duke shënuar 208 gola. Aftësitë e tij të jashtëzakonshme e ndihmuan atë jo vetëm të bëhej ylli i klubit spanjoll, por edhe legjenda e kombëtares meksikane.

Sanchez fitoi Kupën e Artë me Meksikën në vitin 1977. Ai mbetet i kujtuar me dashuri nga shumë njerëz në Santiago Bernabeu për suksesin e tij.

Raul Gonzalez Blanco, Spanjë

Sulmuesi spanjoll është një nga yjet më të njohur të Real Madridit. Asnjëherë i njohur për forcën e tij, Raul arriti sukses falë shkathtësisë dhe shpejtësisë së tij.

Ai iu bashkua klubit në vitin 1994 dhe luajti 741 ndeshje në karrierën e tij. Krahas paraqitjeve të tij të shkëlqyera për Real Madridin, Raul luajti edhe në kombëtare, por fatkeqësisht nuk mori ndonjë çmim të rëndësishëm pasi humbi Euro 2008.

Zidane Zidane, Francë

Zidane është një legjendë e shekujve 20 dhe 21 dhe gjatë karrierës së tij shfaqi aftësi të pastra futbollistike.

Një mesfushor teknik, i zoti, ai e filloi karrierën e tij në Cannes, erdhi në Real Madrid në vitin 2001 dhe qëndroi në klub për pesë sezone. Ai fitoi Ligën e Kampionëve dhe Kupën Ndërkontinentale në vitin 2002, përpara se të siguronte La Ligën sezonin pasues.

Pasi përfundoi karrierën e tij si futbollist, Zidane u bë trajner i klubit të tij të preferuar. Nën udhëheqjen e tij, Real Madridi lulëzoi dhe u dha tifozëve sukses të pashoq.

Sipas revistës Forbes, Zidane është ‘Mbreti Midas’ në futboll pasi çdo gjë që ai prek kthehet në ar dhe argjend. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Ligat tjera
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Ligat tjera
Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Premier League
Zaha në radhë për Superligën saudite, klubi i Ronaldos ka gati ofertën për ish-sulmuesin e Unitedit

Zaha në radhë për Superligën saudite, klubi i Ronaldos ka gati ofertën për ish-sulmuesin e Unitedit

Ligat tjera
Kalo në kategori