Kampionati Ultimate Fighting pritet të shpërthejë edhe më shumë në vitin 2023, pas një viti tjetër rekord (2022).

Por, ka disa luftime që sporti i arteve marciale të përziera duhet të bëjë për t’i mbajtur ato dymbëdhjetë muaj për t’u mbajtur mend.

Ndeshjet e para do të nisin më 21 janar në Brazil – me një luftë për titullin vakant të peshave të lehta midis Glover Teixeira dhe Jamahal Hill që kryeson UFC 283.

Udhëheqësi i MMA kthehet në veprimin pay-per-view në janar

Dhe në shkurt, një ndeshje midis mbretërve të peshës së lehtë Alexander Volkanovski dhe Islam Makhachev do të kryesojë UFC 284 në Perth.

Edhe pse viti 2023 po fillon me bujë, janë pesë beteja që kampionati duhet të bashkojë për ta bërë me të vërtetë vitin një ikonik.

Reklama

Francis Ngannou vs Jon Jones

Reklama

Debutimi i shumëpritur i Jon Jones në peshën e rëndë me sa duket do të bëhej në vitin 2022 pasi ai zgjidhi raundin e tij të fundit të çështjeve ligjore.

Ish-mbreti i kile për kile ishte në rrugën e duhur për t’u përballur me ish-kampionin Stipe Miocic, por lufta nuk u realizua.

Plani është që Jones të sfidojë mbretin aktual të peshave të rënda Francis Ngannou për rripin në prill.

Tifozët e MMA në të gjithë globin shpresojnë që të arrihet një marrëveshje në mënyrë që The Predator të mirëpresë Bones në divizionin e peshave të rënda në atë që do të jetë një nga luftimet më të mëdha të rikthimit në historinë e UFC.

Reklama

Ish-mbreti paund për kile, Jon Jones do të kthehet vitin e ardhshëm

Conor McGregor vs Michael Chandler

Superylli i MMA-së, Conor McGregor duket se po lufton për të qëndruar në formë dhe është gati për t’u rikthyer në tetëkëndësh pas ndërprerjes së tij 17-mujore të shkaktuar nga lëndimet.

Reklama

Si gjithmonë, posteri i UFC-së ka shumë opsione në dispozicion për daljen e tij të ardhshme.

Por, një përplasje me Michael Chandler ka më shumë kuptim për The Notorious në këtë moment. Pavarësisht se ka munguar në tetëkëndësh, kampioni i trefishtë i Bellator, Chandler është ngritur në piedistal në promovim falë stilit të tij të luftimit maniak dhe aftësive të tij nxitëse para mediave.

Lufta, stilistikisht, do të ishte një luftë kaotike që nga fillimi, duke pasur parasysh tendencat e dyshes për të bërë luftëra fjalësh.

Reklama

Conor McGregor vs Michael Chandler është një luftë që fansat e MMA dëshirojnë ta shohin

Alex Pereira vs Israel Adesanya II

Sundimi dominues i Israel Adesanyas si kampion në peshën e mesme mori fund nga duart e Alex Pereira në përballjen e “Madison Square Garden” në nëntor të vitti 2022.

Stylebender i fundit ishte në rrugën e duhur për të mbajtur rripin e tij me vendim përpara se të kapej me një goditje të keqe të majtë dhe të përfundonte nga një breshëri goditjesh vijuese.

Reklama

Dominimi i Adesanyas vetëm në divizion i garanton atij një revansh të menjëhershëm.

Israel Adesanya dhe Alex Pereira duhet të rikthejnë përballjen e tyre MSG vitin e ardhshëm

Colby Covington vs Khamzat Chimaev

I pamposhturi Khamzat Chimaev ka zhurmuar të gjithë të pranishmit që kur bëri debutimin e tij në Fight Island në verën e vitit 2020.

Reklama

Dhe ka ardhur koha që ai të bëjë testin përfundimtar për të parë nëse ai është gati të luftojë për titullin.

Ky test duhet të vijë në formën e askujt tjetër, përveç sfiduesit dy herë të titullit të peshës së lehtë, Colby Covington.

Khamzat Chimaev duhet të përballet me Colby Covington në një moment të vitit të ardhshëm

Tom Aspinall vs Ciryl Gane

Aspinall doli mizorisht nga binarët nga lëndimi në përplasjen e tij në UFC në Londër me Curtis Blaydes në korrik.

Sikur të mos kishte shqyer tre ligamente në gju, luftëtari nga Wigani do të ishte në prag të një shansi për titull.

Reklama

Një përballje me ish-sfiduesin e titullit, Ciryl Gane – i cili ishte në kafaz për fitoren e Aspinall ndaj Alexander Volkov – ishte në kartat e Aspinall.

Reklama

Dhe sapo të rikuperohet nga lëndimi, i cili ka të ngjarë ta mbajë jashtë fushës deri në fund të vitit 2023, është një luftë që UFC duhet të konsiderohet seriozisht. /Telegrafi/

Tom Aspinall shpresojmë se do të kthehet në tetëkëndësh në fund të vitit të ardhshëm