Chelsea thuhet se është gati të ofrojë Timo Wernerin si pjesë e marrëveshjes për nënshkrimin e Matthijs de Ligt, por një lëvizje e tillë nuk do të kishte kuptim për Juventusin, raporton Lorenzo Bettoni.

Qendërmbrojtësi holandez e sheh kontratën e tij që skadon në qershor të vitit 2024 dhe ka negociuar një marrëveshje të re me Zonjën e Vjetër për disa javë. Megjithatë, gjatë takimit të fundit me Juventusin këtë javë, përfaqësuesja e tij, Rafaela Pimenta nuk arriti një marrëveshje për një kontratë të re dhe informoi klubin se klienti i tij është i hapur për të kaluar në Ligën Premier.

Chelsea është shfaqur si kandidati favorit për të siguruar shërbimet e tij, por nuk është i gatshëm të përputhet me klauzolën e tij të lirimit prej 125 milionë euro, e cila do të rritet në 140 milionë euro gjatë vitit të fundit të kontratës së tij në Allianz Stadium.

Chelsea hap bisedimet me Juventusin për De Ligt, anglezët të gatshëm të ofrojnë edhe një sulmues Chelsea hap bisedimet me Juventusin për De Ligt, anglezët të gatshëm të ofrojnë edhe një sulmues

De Ligt nuk po shtyn të largohet, por Juventus do të konsideronte shitjen e tij në verë nëse ai refuzon një zgjatje të kontratës nga klubi. Sipas Sky Sport Italia, Chelsea nuk është i gatshëm të ofrojë më shumë se 40-45 milionë euro për mbrojtësin holandez, plus Timo Wernerin.

Megjithatë, një lëvizje e tillë nuk do të kishte kuptim për bardhezinjtë, të cilët panë që Giorgio Chiellini të largohej vetëm pak javë më parë. De Ligt, Leonardo Bonucci, Daniele Rugani dhe debutuesi i Serie A, Federico Gatti janë të vetmit qendërmbrojtës të disponueshëm në Allianz Stadium për momentin dhe Juventusit do t’i duhet të nënshkruajë një mbrojtës të klasit të lartë nëse De Ligt largohet.

Edhe pse 40 milionë euro do të mjaftonin për të nënshkruar me Gleison Bremer nga Torino ose Kalidou Koulibaly nga Napoli, Juventusit do t’i duheshin më shumë para nga shitja e De Ligt, duke marrë parasysh edhe klauzolën e tij aktuale të lirimit. Vetëm një shitje për një tarifë afër 100 milionë euro mund të kishte kuptim për gjigantët e Serisë A, të cilët do të blinin një qendërmbrojtës të ri dhe do të vendosnin disa para në bankë me një marrëveshje të tillë.

“Operacioni fshesa”, Tuchel pritet të bëjë spastrim masiv te Chelsea “Operacioni fshesa”, Tuchel pritet të bëjë spastrim masiv te Chelsea

Një nga objektivat e Juventusit është ta bëjë ekipin më të qëndrueshëm dhe të ulë faturën e pagave, kështu që nënshkrimi i një lojtari si Werner, i cili merr më shumë se 10 milionë euro në sezon në Stamford Bridge, nuk do të ishte i përballueshëm për Bianconerët që kërkojnë një rezervë si Dushan Vlahovic , por kanë synuar sulmues më të lirë, si Marko Arnautovic i Bolognas.

Christian Pulisic është një tjetër lojtar i Chelseat i lidhur me një lëvizje të mundshme në Juventus në një marrëveshje shkëmbimi me De Ligt dhe kjo mund të ketë më shumë kuptim për Juventusin edhe nëse pagat e ndërkombëtarit të SHBA-së janë në rajonin prej shtatë milionë euro në sezon. Bianconerët janë në kërkim të një anësori të ri, por ende do të duhet të marrin më shumë para nga Blutë.

Një ofertë në rajonin prej 45 milionë euro nuk do të jetë kurrë e mjaftueshme për gjigantët e Serisë A që blenë De Ligt nga Ajax në një marrëveshje prej 85.5 milionë euro në vitin 2019. /Telegrafi/