Zhou Guanyu ka konfirmuar se është liruar nga spitali, pasi i mbijetoi një aksidenti të madh që përfshinte George Russell në xhiron e hapjes së Çmimit të Madh të Britanisë në Silverstone.

Reklama

Dyshja nisën në vendin e tetë dhe të nëntë dhe dy makinat e tyre u përplasën ndërsa përpiqeshin të kalonin në kthesën e parë, gjë që i bëri ata të fluturonin jashtë pistës.

Russell arriti të linte makinën e tij shpejt dhe u duk i padëmtuar, por makina e Zhou u përmbys disa herë ndërsa fluturoi nëpër zhavorr dhe mbi një pengesë përpara se të përplasej në një pengesë.

Skena të frikshme nga aksidenti për Çmimin e Madh të Britanisë në Formula 1 - tifozët detyrohen t'i lëshojnë ulëset Skena të frikshme nga aksidenti për Çmimin e Madh të Britanisë në Formula 1 - tifozët detyrohen t'i lëshojnë ulëset
Reklama

Një mori mjekësh gjithashtu mbërritën në vendngjarje pasi u përpoqën të nxirrnin Zhou nga makina. Alfa Romeo e Zhou ishte vendosur në anën e saj, midis murit të gomës, me fansat dhe fotografët aty pranë që rrinin për të shikuar përplasjen.

Reklama

Një ekip nxjerrjeje nxitoi në Zhou dhe shoferi 23-vjeçar kinez, vetëm në garën e tij të 10-të, u hoq me kujdes dhe u dërgua me një ambulancë në qendrën mjekësore.

Pësoi aksident të frikshëm - nga spitali konfirmohet gjendja e pilotit të Formula 1 Pësoi aksident të frikshëm - nga spitali konfirmohet gjendja e pilotit të Formula 1

Ekipi i tij, Alfa Romeo, konfirmoi më pas se ai ia doli sigurt dhe ishte në rregull pas skenave alarmante.

23-vjeçari shkoi në një qendër mjekësore si masë paraprake pas përplasjes me shpejtësi të lartë, përpara se Alfa Romeo të konfirmonte se Zhou nuk kishte pësuar ndonjë lëndim të madh, por po mbahej ende për vëzhgime.

E shkaktoi aksidentin e tmerrshëm në Formula 1 - reagimi i Russell për ta ndihmuar Zhoun po vlerësohet lartë E shkaktoi aksidentin e tmerrshëm në Formula 1 - reagimi i Russell për ta ndihmuar Zhoun po vlerësohet lartë
Reklama

Pasi gara kishte rifilluar, ata dhanë një tjetër përditësim, duke deklaruar se Zhou ishte liruar nga qendra mjekësore dhe më vonë ai u pa duke ecur rreth pistës në Silverstone.

Më pas në rrjetet sociale, Zhou konfirmoi se ishte mirë, duke postuar një mesazh së bashku me një selfie: “Jam mirë, gjithçka e qartë. Halo më shpëtoi sot. Faleminderit të gjithëve për mesazhet tuaja të mira!”.

Reklama
I kritikuar jashtë mase për përfshirje nga FIA - Halo sërish ua shpëton jetën garuesve I kritikuar jashtë mase për përfshirje nga FIA - Halo sërish ua shpëton jetën garuesve

Halo ishte jetike më herët gjatë ditës edhe në garën e tipareve F2 në Silverstone, pasi Dennis Hauger me makinën e tij përfundoi mbi atë të Roy Nissany. /Telegrafi/

Chinese driver Zhou then took to social media to confirm he was ok and confirmed the halo had saved him