LAJMI I FUNDIT:

Përçarje mes Wagnerit, Kremlinit dhe Kadyrovit

Përçarje mes Wagnerit, Kremlinit dhe Kadyrovit
Founder of Wagner private mercenary group Yevgeny Prigozhin makes a statement on the start of withdrawal of his forces from Bakhmut and handing over their positions to regular Russian troops, in the course of Russia-Ukraine conflict in Bakhmut, Ukraine, in this still image taken from video released May 25, 2023. Press service of "Concord"/Handout via REUTERS

Fraksionet e Kremlinit po “shkatërrojnë shtetin rus” duke u përpjekur të mbjellin mosmarrëveshje midis luftëtarëve çeçenë dhe liderit të Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Reklama

Një mosmarrëveshje – e cila bëri që politikanët çeçenë të kritikonin aftësitë ushtarake të Prigozhinit – është zgjidhur, por “Kutia e Pandorës tashmë është hapur”, tha shefi i grupit mercenarë rus, Wagner.

Pa përmendur individë, ai tha se nëse do të vazhdonin taktikat e tyre përçarëse do ta “paguajnë me ferrin”.

“Lojërat e rrezikshme janë bërë të zakonshme në kullat e Kremlinit… ato thjesht po shkatërrojnë shtetin rus”, tha Prigozhin.

A po i përdor Kremlini politikanët çeçenë për të goditur dominimin në rritje të shefit të mercenarëve të Wagner?
Lexo po ashtu A po i përdor Kremlini politikanët çeçenë për të goditur dominimin në rritje të shefit të mercenarëve të Wagner?

Ndërsa forcat Wagner janë larguar nga Bakhmuti, pasi kanë pushtuar shumicën e qytetit, ndikimi politik i Prigozhinit është bërë më i prekshëm, njoftoi Instituti amerikan për Studimin e Luftës.

Në të njëjtën kohë, forcat speciale çeçene janë ngarkuar me një ofensivë në Marinka, të cilën udhëheqësi Ramzan Kadyrov mund të përpiqet ta përdorë për të ngritur profilin e tij në një mënyrë të ngjashme me shefin e Wagnerit.

Prigozhin tha sot se Wagner do ta fitonte një betejë të drejtpërdrejtë me këto forca çeçene, të njohura si Akhmat, por do të kishte gjakderdhje serioze. /Telegrafi/