LAJMI I FUNDIT:

A po i përdor Kremlini politikanët çeçenë për të goditur dominimin në rritje të shefit të mercenarëve të Wagner?

A po i përdor Kremlini politikanët çeçenë për të goditur dominimin në rritje të shefit të mercenarëve të Wagner?

Kremlini mund të jetë duke përdorur politikanët çeçenë për të diskredituar dhe minuar dominimin në rritje të liderit të grupit më të fuqishëm mercenar të Rusisë, ka thënë një institut.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kritika të rënda u drejtuan dje në drejtim të Yevgeny Prigozhin dhe ai mund të përballët me vështirësi që të mbetet me ndikim pasi trupat e tij “janë liruar” nga luftimi për një qytet kyç, Bakhmut, sipas Institutit për Studimin e Luftës.

Ai raportoi se një anëtar çeçen i parlamentit rus, Adam Delimkhanov, i tha Prigozhin të ndalonte “bërtitjet” për furnizimet me municione, duke e quajtur atë “bloger” dhe duke vënë në pikëpyetje aftësinë e tij ushtarake.

Ndërsa kryetari i parlamentit çeçen Magomed Daudov tha se Prigozhin do të ishte vrarë për kritikat e tij ndaj ushtrisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut
Lexo po ashtu Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Ndërsa trupat e tij tërhiqen nga Bakhmut dhe zëvendësohen nga njësi të ndryshme ruse, Prigozhin “mund ta gjejë veten në një pozicion më të cenueshëm sesa kur Kremlini u mbështet në forcat e tij për të pushtuar qytetin”, vlerëson ISW.

Pavarësisht të gjithave, Prigozhin tha se do të vazhdojë të shprehë opinionet e tij derisa zyrtarët e ministrisë ruse të mbrojtjes të ndëshkohen për gabimet e tyre gjatë planifikimit të pushtimit.

Madje, kreu i kompanisë ushtarake private ruse Wagner, ditë më parë ka nisur një sulm tjetër në drejtim të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes pas një sulmi të supozuar me dron në Moskë.

Shefi mercenar – i cili ka qenë i përfshirë në një grindje të ashpër publike me udhëheqjen ushtarake të Rusisë – tha se Ministria ruse e Mbrojtjes nuk po bën “absolutisht asgjë” për të ndjekur zhvillimet në teknologjinë e dronëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Serbia
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Botë
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
Më shumë se 1,000 të vdekur nga Ethet e Dengës, në shpërthimin më të keq të regjistruar të Bangladesh

Më shumë se 1,000 të vdekur nga Ethet e Dengës, në shpërthimin më të keq të regjistruar të Bangladesh

Azia
Mali i Zi: Spajiq në një mision të (pa)mundur

Mali i Zi: Spajiq në një mision të (pa)mundur

Mali i Zi
Kalo në kategori